Část předchozího hnízda totiž čápům loni v létě shodil silný poryv větru a tři čápata nepřežila pád na zem. Ptáci se poté snažili hnízdo dostavět a v torzu svého obydlí zvládli odchovat dvě přeživší mláďata. Správci zámku proto ve spolupráci s městem zařídili ke konci února čápům nové bezpečné obydlí.

Černobílí ptáci jsou po desítky let jedním ze symbolů jindřichohradeckého zámku a obyvatelé města jejich osudy pečlivě sledují. Na sociálních sítích se tak už o uplynulé neděli začaly objevovat fotografie obsazeného čapího hnízda doplněné o nadšené komentáře. Čapí samec, který se usadil na vrcholu komína pivovaru už připravuje hnízdo, čechrá si peří a hlasitě klape zobákem, aby tak přilákal partnerku.

Zdroj: Jana Urbanová

„Oproti loňskému roku čáp přiletěl letos asi o týden dříve. Jsme moc rádi, že se stihla oprava hnízda, protože se ukázalo, že jeho podklad, kterým byla obyčejná prkna, byl tak shnilý, že hnízdo už viselo téměř ve vzduchu. Pokud by k té opravě nedošlo, tak by čápi už neměli kde hnízdit,“ připomněl kastelán jindřichohradeckého zámku Jan Mikeš.

Oprava poničeného čapího hnízda na komíně zámeckého pivovaru v Jindřichově Hradci.
Manévry na komíně zámeckého pivovaru. Hradečtí čápi se dočkají nového bydlení

Současné hnízdo je technologií stavby mírně odlišné, než původní čapí obydlí. „Novou konstrukci čapího hnízda jsme dělali přesně podle doporučení krajského odboru životního prostředí. Spodní část opět tvoří prkna. Na nich je ale kari síť, která celé to hnízdo drží a je vypletena vrbovým proutím. Současně je tam i část starého hnízda, aby čápi nemuseli stavět úplně od nuly. Navíc jsme udělali také ochranu hromosvodů, které kolem hnízda jsou. Nechali jsme na tyčky dát gumové návleky, aby nemohlo dojít ke zranění přilétajícího nebo odlétajícího čápa,“ upřesnil kastelán Mikeš s tím, že čtveřice hromosvodů zároveň slouží i jako opora samotného hnízda.

Řádění bouře nad Hradcem přežila dvě čápata.
Po smutku přišlo překvapení. Dvě čápata z komína pivovaru řádění bouřky přežila

Přestože čápů v našich končinách dlouhodobě spíše ubývá, loňská sezona čapích mláďat byla pro odborníky překvapivá. „Tolik čápů na jihu Čech snad nepamatuji. Jde všeobecně o opravdu pěkný rok. Přičítám to velkému množství potravy, protože když jí čápi mají méně, počet mláďat sami regulují a vyvedou jich méně. Je to přirozený přírodní výběr,“ vysvětlil ornitolog Martin Kulhavý.

Čapí páry navíc loni obsadily i hnízda, která zůstávala dlouhodobě prázdná. Po dlouhých dvanácti letech se loni konečně dočkali v Kardašově Řečici a v hnízdě na střeše tamní základní školy černobílí ptáci znovu zahnízdili. Mláďata se jim ale nakonec vyvést nepodařilo.