Ornitologové chtěli letos poprvé kroužkovat v Jindřichově Hradci, kde čápi hnízdí na komíně zámeckého pivovaru. Silný poryv větru při bouřce v minulém týdnu ale silně poškodil hnízdo a část ho shodil na zem. Tři čápata pád nepřežila, další dvě zůstala v poničeném hnízdě, které se jejich rodiče snaží opravit. „Hnízdo je nestabilní, a proto jsme nahoru vůbec nešli. Část se zřítila a přestože dvě čápata se zachránila, tak není jisté, že vylétnou, protože statika hnízda je silně narušená. Nechtěli jsme ohrožovat životy přeživších čápů ani své,“ zdůvodnil Martin Kulhavý z České společnosti ornitologické s tím, že pokud nepřijde žádná další silná bouřka, mohla by být čapí mláďata letuschopná už do dvou týdnů. "Je potřeba teď nechat čápy být a po hnízdní sezoně by mělo město zauvažovat o tom, co s hnízdem dále. Požádat kraj o výjimku na odstranění hnízda, kterou by určitě dostalo, s tím, že by se udělala hnízdní podložka s nějakým materiálem," nastínil řešení ornitolog. Podle něj se čápi téměř s jistotou na své původní hnízdo opět vrátí.

Řádění bouře nad Hradcem přežila dvě čápata.
Po smutku přišlo překvapení. Dvě čápata z komína pivovaru řádění bouřky přežila

S nadějí letos vyhlíželi čápy v Kardašově Řečici. Po dlouhých dvanácti letech se konečně dočkali a v hnízdě na střeše tamní základní školy černobílí ptáci opravdu zahnízdili. Kontrola ornitologů ale dobrou zprávu nepřinesla. „Hnízdo je prázdné. Šlo zřejmě o prvotní pokus o hnízdění mladého páru. Ti čápi přiletěli poměrně pozdě a první hnízdění navíc nebývají příliš úspěšná. Ale je to příslib do budoucna, že pokud se těm čápům, kteří tam byli, nic nestane, tak na hnízdo přiletí příští rok,“ konstatoval ornitolog. Původní čapí hnízdo v Kardašově Řečici zůstalo opuštěné po tragické smrti čapího samce v roce 2011. Ptáci se od té doby sice ve městě objevili, ale znovu už na stejném místě nezahnízdili. Hnízdo je přitom neodmyslitelnou součástí řečické základní školy a je staré jako budova samotná.

Přestože čápů v našich končinách dlouhodobě spíše ubývá, letošní sezona čapích mláďat je pro odborníky překvapivá. „Tolik čápů na jihu Čech snad nepamatuji. Jde všeobecně o opravdu pěkný rok. Přičítám to velkému množství potravy, protože když jí čápi mají méně, počet mláďat sami regulují a vyvedou jich méně. Je to přirozený přírodní výběr,“ doplnil Martin Kulhavý. Čapí páry letos obsadily i hnízda, která zůstávala dlouhodobě prázdná.

Čapí pár se na budově řečické školy opět usadil po dlouhých dvanácti letech.
Řečickou školu po letech osídlili čápi. Kolemjdoucím předvádí milostný tanec

Mláďata čápů bílých mají po vylíhnutí černý zobák, který se postupně přebarvuje do červena. Snůška čítá nejčastěji 3 až 5 vajec. „V historii jsme měli zjištěno i šestkrát po šesti vejcích. Zatím největší počet vajec v hnízdě je údajně sedm, to ale není řádně doloženo. Na vejcích čápi sedí kolem třiceti dní, samec i samice se střídají. Délka vyvedení mláďat je dva měsíce,“ popsal ornitolog Stanislav Chvapil. Čápi jsou navíc neuvěřitelně obětaví rodiče a snaží se chránit svá mláďata i vlastním tělem například v případě nepřízně počasí.

Čápi se v Česku kroužkují od roku 1936. Každé z mláďat dostane na nohu plastový kroužek, který čápovi nijak nepřekáží. Ornitologům ale poskytne cenné informace o tom, kolika let se čápi dožívají, kam až létají na zimu nebo jaké jsou populační vazby mezi jednotlivými páry a jedinci.