Zájem o nákup i prodej nemovitostí na Jindřichohradecku je, ale cena moc neklesla.

Zatím se v poklesu zájmu o nemovitosti nijak neprojevil ani spořicí záměr vlády týkající se omezení státního příspěvku u stavebního spoření. Ten má být zdaněn, takže spořicí občan dostane jen část příspěvku, který má uveden v uzavřené smlouvě. Jak potvrzují i někteří prodejci stavebního spoření, zájem o uzavírání nových smluv je stále.

Podle jednatele jindřichohradecké realitní kanceláře ing. Bohumír Houska – Ekonomservis Radka Housky ale lidé ne vždy využívali stavební spoření k pořizování bydlení. „Zhruba 60 až 70 procent obchodů se odehrává za využití hypotéky,“ uvedl Houska.

Pokračuje, že hypotéky ale také zaznamenaly určitý útlum, když banky zpřísnily podmínky a zvýšily úroky. Tím začaly padat i ceny nemovitostí, které jsou podle Housky tak o 10 až 15 procent nižší než před dvěma roky.

„Dnes je situace tedy taková, že tím, že nebylo financování, je nabídka vyšší než poptávka a zájemci o koupi mohou spekulovat a vybírat,“ doplnil.

Realitní makléř, dnes v důchodu, Miroslav Jirků se domnívá, že lidé budou stavební spoření uzavírat o něco méně a budou se poohlížet po jiných produktech. „V reakci na to se objeví spekulanti s nabídkami různých výhodnějších spoření, z nichž mnohá nebudou v konečném výsledku zas až tak výhodná,“ míní Jirků.

Pokračuje, že v souvislosti s krizí nešly ceny nemovitostí až tak dolů, jak lidé očekávali. Vyčkávají jak ti, co chtějí prodat, tak i zájemci o koupi. Obě strany čekají pro ně nalepší ceny.

„Zájem o nákup i prodej nemovitostí je, ale dnes nikdo nikomu nevěří. V nabídce jsou již i volné, funkční fotovoltaické elektrárny za super ceny,“ dodal.