Město nad Vajgarem už se pomalu opět obléká do svátečního a pro své obyvatele chystá tradičně bohatý předvánoční program, v němž si na své přijdou všechny generace.

Zahájení se již potřetí ujmou čerti, kteří už v neděli od 15 hodin obsadí náměstí Míru. „Na děti opět čekají soutěže, po jejichž splnění získají sladkou odměnu," zve všechnyJana Říhová, vedoucí odboru kanceláře starosty. Novinkou letošního roku je doprovodný program, který od 15.30 zajistí dětské sbory jindřichohradeckých základních škol. „Úplnou novinkou pak bude soutěž o nejhezčí vánoční stromeček," upozornila. Jindřichohradecké základní školy i školky dostaly stromečky, které žáci nazdobí a poté je vystaví během odpoledne na pódium. Porota vybere a ocení ten nejhezčí.

Vrcholem Pekelně zábavného odpoledne bude slavnostní rozsvícení vánočního stromu v 17.15, po němž bude ještě následovat vystoupení zpěváka Josefa Vágnera. „Chybět nebude ani živý betlém," dodala tisková mluvčí jindřichohradecké radniceKarolína Průšová.

V neděli 1. prosince zároveň na náměstí Míru začínají adventní trhy, které si loni odbyly svou premiéru. I letos se tak nejen obyvatelé Jindřichova Hradce, ale i ti, kteří se do města vydají za vánočními nákupy, mohou těšit na každodenní nabídku tradičního vánočního zboží i občerstvení.

V dalších prosincových dnech si na své přijdou především milovníci hudby, a to nejen té vážné. Připraveno je hned několik koncertů, mezi nimiž nechybí ani benefiční vystoupení. Výtěžky tří z nich budou posléze věnovány občanským sdružením Roska, Okna a Proutek.

Tradičně se velké oblibě těší advent na zámku. Letos mu bude patřit druhý adventní víkend, kdy 7. i 8. prosince bude jindřichohradecký zámek nabízet bohatý program. Chybět nebudou ukázky řemesel, sokolnictví nebo oblíbená návštěva černé kuchyně.

Ani po Vánocích se ale Hradečáci nudit nemusí a těšit se mohou na tradiční novoroční ohňostroj. „Ten je na programu 1. ledna v 17 hodin na náměstí Míru," doplnila tisková mluvčí města.

ROZHOVOR:

Vedoucí jindřichohradeckého kulturního domu Střelnice Radim Staněk říká:

Lidé se mohou těšit na tradiční koncerty

Adventní období má většina lidí spojené s předvánočním shonem, sháněním dárků a domácím gruntováním a pečením. Vždy ale stojí za to si v této době udělat chvíli čas a zastavit se třeba při poslechu tradičních vánočních písní. Co v tomto směru nabízí Jindřichův Hradec, jsme se zeptali vedoucího kulturního domu StřelniceRadima Staňka(na snímku).

Na co se letos mohou Jindřichohradečáci v adventním čase těšit?

Těšit se jistě mohou na tradiční akce, které se tady v Jindřichově Hradci konaly již v předešlém období, ať už je to slavnostní rozsvěcení vánočního stromu nebo Pekelně zábavné odpoledne, které pořádá město ve spolupráci se sborem dobrovolných hasičů, a jež bude rozsvícení stromu předcházet. Právě tam již lidé nasávají tu správnou vánoční atmosféru.

Co jste si pro hradecké publikum připravili vy?

My samozřejmě pořádáme několik vánočně laděných koncertů. Začínáme 8. prosince v kapli svaté Maří Magdaleny, kde budou ten den hned dva koncerty Jindřichohradeckého symfonického orchestru, což je naše tradiční adventní akce. Další vánoční koncert, který je také velmi oblíbený, máme na stejném místě o týden později. Se svými Trumpet tune vystoupí známý kapelník Lumír Rataj. V kapli svaté Maří Magdaleny je i naše poslední vánoční akce, kterou chystáme na druhý svátek vánoční, na Štěpána. Odehrají se tam opět dva koncerty, na kterých vystoupí YMCA a jejich hosté.

Přichystali jste letos i nějakou novinku?

V pátek 20. prosince na Střelnici přivítáme Jižany. To je jedna z nejúspěšnějších jihočeských dechovek, která mimo jiné vyhrála loni soutěž o Zlatou křídlovku. Je to čím dál víc populární dechovka. Protože je to vánoční program, bude převažovat odpovídající repertoár a diváci se nemusejí obávat, že by se hrály jen samé polky. Těšit se mohou na opravdu pěkný program. Zároveň je to i jediná vánočně laděná akce tady v kulturním domě Střelnice. Právě jejich vystoupení bych jistě vyzdvihl a pozval na ně diváky, a to nejen proto, že jsou tady poprvé, ale i z toho důvodu, že v předvánočním čase se jedná o poněkud netradiční spojení s dechovou hudbou. O to víc si však právě myslím, že to bude zajímavější.

Na co se těšíte nejvíc vy osobně? Co si nenecháte ujít?

Já se nejvíc těším na samotnou vánoční atmosféru, pro mě je to období jedno z nejkrásnějších. Těším se na adventní trhy na zámku, bez těch by Vánoce nemohly být. Tam se s dětmi určitě půjdeme podívat, stejně jako na rozsvícení stromu. A nenechám si ujít jistě ani některý z adventních koncertů v kapli. A 25. prosince pak půjdeme jako již tradičně na bohoslužbu do kostela. To si na Boží hod ráno nemohu nechat ujít.

koncerty

6. prosince v 18.00

Vánoční koncert vokální skupinyX-TET(Kaple Nanebevzetí Panny Marie)

7. prosince v 16.00

Adventníbenefiční koncert pro o. s. Roska( Kaple sv. Maří Magdaleny)

7. prosince v 19.00

Vánoční koncertPetra Přibyla(Konferenční sál Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici)

8. prosincev 17.00 a v 19.30 Adventní koncertJindřichohradeckého symfonického orchestru(kaple sv. Maří Magdaleny)

11. prosince v 18.00

Adventnícharitativní koncert pro o. s. Okna

(kaple sv. Maří Magdaleny)

12. prosince v 17.00

Vánočníkoncert dětských pěveckých sborů

(kostel sv. Jana Křtitele)

14. prosince ve 13.00

Vánočníkoncert pro o. s. Proutek(kaple sv. Maří Magdaleny)

15. prosince v 19.00

Adventní koncertTrumpet tune(kaple sv. Maří Magdaleny)

18. prosince v 18.00

Vánočníkoncert Základní umělecké školyVítězslava Nováka (kaple sv. Maří Magdaleny)

19. prosince v 19.00

Vánočníkoncert PS Smetana(Kostel sv. Jana Křtitele)

20. prosince v 19.00

Vánoce s JižanyJihočeská dechová hudba (KD Střelnice)

22. prosince v 19.30

Vánoční Zpívání na schodech(Gymnázium Vítězslava Nováka Jindřichův Hradec)

26. prosince v 16.00 a v 18.00 Vánoční koncert PS Jakoubek YMCA Jindřichův Hradec

(kaple sv. Maří Magdaleny)

advent na zámku

SOBOTA 7. PROSINCE

10.00 17.00

ukázka provozu Černé kuchyně, malý zvěřinec, tradiční tržištěs nabídkou sladkých i slaných specialit na III. nádvoří

ukázka uměleckých řemesel:jindřichohradečtí  hrnčíři, umělecký kovář Ondřej Šimek a řezbář Luděk Fiala

Sokolnictví Falker o. s. výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků na II. nádvoří

tvůrčí dílny a výstavave Stříbrnici Španělského křídla vstup na III. zámeckém nádvoří

lukostřelba na II. nádvoří

11.00, 13.30 a 14.30

taneční skupina Ballarev zámeckém Rondelu

10.45, 11.45 a 12.45

Adventní zvykosvatí - tajemství adventních obyčejů pro malé i velké drobná divadelní chuťovka v kapli sv. Ducha

11.00, 12.00, 13.00 a 14.00

Pohádka o statečném vojákovianeb jak voják s čerty zápolil, v Královském sále (vstup na III. nádvoří)

15.00

Chrámový sbor Adama Michny zazpívá v kapli sv. Ducha za doprovodu varhan adventní skladby

NEDĚLE 8. PROSINCE

10.00 17.00

ukázka provozu Černé kuchyně, malý zvěřinec, tradiční tržištěs nabídkou sladkých i slaných specialit na III. nádvoří

ukázka uměleckých řemesel: jindřichohradečtí hrnčíři, umělecký kovář Ondřej Šimek a řezbář Luděk Fiala

Sokolnictví Falker o. s. výstava cvičených dravých ptáků na II. nádvoří

tvůrčí dílny a výstavave Stříbrnici Španělského křídla

lukostřelba na II. nádvoří

11.00, 13.30 a 14.30

taneční skupina Ballarev Rondelu

11.00 a 12.30

Adventní zvykosvatív kapli sv. Ducha.

11.00, 12.00, 13.00 a 14.00

Pohádka o statečném vojákovianeb jak voják s čerty zápolil v Královském sále

15.00

Ekumenická adventní bohoslužbav kapli sv. Ducha (III. nádvoří) za účasti okrskového vikáře římskokatolické církve pátera Ivo Valáška a faráře českobratrské církve evangelické Davida Balcara a pěveckého sboru YMCA Jakoubek

Muzeum láká na focení v kostýmech

Ve stejném termínu jako advent na zámku, tedy 7. a 8. prosince, se koná i další z tradičních akcí, kterou je fotografování v historických kostýmech, které nabízí Muzeum fotografie a moderních obrazových médií. „Zájemci se mohou hlásit předem do 2. prosince," informovala Eva Florová, zástupkyně ředitele muzea. Lidé si návštěvu mohou zpestřit také komentovanou prohlídkou. „Ceny vstupného se ale ten den nebudou lišit od toho běžného," vyzdvihla.

Petra Jouzová