Vyšší ceny surovin, energií a pohonných hmot se projevují i do cen piva a Coca–Coly.


„Syn říkal, že je kofola točená do půllitru na zábavě dražší než desítka pivo, docela mě to zarazilo,“ svěřila se maminka z Jindřichova Hradce.
Dvě deci Coca–Coly nebo džusu stojí v současné době v restauraci téměř třicet korun. Půllitr piva desítky kolem dvaceti a dvanáctky až necelých čtyřicet korun.

Navýšení cen nápojů je podle výrobců důsledkem navýšení cen vstupů, energií, surovin a pohonných hmot. Od prvního září podraží i Coca–Cola. „Úprava ceny se především týká balení pro okamžitou spotřebu, tedy menších balení, kde se nejvíce projevují zvýšené náklady na intenzitu přepravy a distribuci k prodejcům,“ vysvětlil ředitel pro vnější vztahy společnosti Coca–Cola HBC Milan Luzum.

„Pochopitelně se to promítá do ceny, ale zákazníci pak nadávají jenom nám,“ míní majitel restaurace a penzionu v Chlumu u Třeboně Ivan Horáček. Od poloviny srpna nepatrně zdražil své produkty také třeboňský výrobce Pivovar Bohemia Regent. „Navýšení ceny o padesát haléřů, včetně daně z přidané hodnoty, na jedno pivo se týkalo pouze sudového prémiového piva, dvanácti, třinácti a čtrnácti stupňového, a kvasnicového dvanácti a čtrnácti stupňového,“ upřesnila generální ředitelka pivovaru Andrea Stasková.

Přesto, že podle ní je výroba tradiční technologií náročnější na kvalitu surovin a větší spotřebu energií, snaží se pro zákazníky udržet optimální ceny.

Sudové pivo deseti a jedenácti stupňové, stejně jako lahvové a nealkoholické pivo, stojí stále stejně.

„Nemůžeme se divit, že Regent podražil. Ceny piva u nás udává plzeňský Prazdroj, a ten zdražil jako první asi před půl rokem,“ uvedl majitel třeboňské restaurace Šupina Petr Müller.

Vysvětlil, že se mírné zdražení projevilo i v jejich restauraci, protože dávají přednost kvalitním surovinám.

Restauratéři se shodují na tom, že se vyplatí sledovat akce dodavatelů, při kterých se dají nápoje výhodně nakoupit. Znamená to, že pak mohou i zákazníkům poskytnout přijatelnější ceny.