„Jsem na invalidním důchodě a musím si přivydělávat, abych vůbec s penězi vyšel. Průměrný plat mi vyjde akorát tak na nájem a elektřinu,“ říká devětadvacetiletý Jirka.

Jako nespravedlivý označuje krok obchodů, které vyhlásí akční ceny na zboží, ale mají ho jen omezené množství. „Když přijdu hodinu po otevírací době, už je vše vybráno. Ještě že Evropská unie povolila pracovat důchodcům, jinak bych chodil sbírat kořínky,“ dodal.
S tím, že zdražení potravin zasáhlo hlavně starší lidi, souhlasí i důchodkyně Marie Kohoutová.

„Letáky s cenami nesleduji. Jsem sama, tak toho moc nekupuji. Ale jsem z vesnice a pro nákup si musím jezdit tak jednou týdně do města. Už to se prodraží. Platit navíc teď musím i u doktora. Což mi vadí,“ poznamenala Kohoutová.

První zdražení potravin přišlo v listopadu. Další pak na přelomu roku při zvyšování DPH z pěti na devět procent. „Ceny potravin šly díky tomu nahoru o koruny. Obyčejný olej stojí dnes okolo čtyřiceti korun. Podražil tak o deset korun. I máslo se vyšplhalo až ke čtyřiceti korunám,“ uvedla včera za obchod s potravinami Gastro Jitka Bajtová.

Hlavně starší lidé teď častěji vyhledávají akce jednotlivých prodejen a shánějí levnější zboží, které je v akci. „Chodí k nám hlavně důchodci. Ti sledují ceny nejvíce. Není divu, zvedl se jim nájem a tak musejí koukat, za kolik nakupují. Stá〜vá se, že přijde paní s letákem a chce jen zboží, které máme levnější,“ dodala prodavačka Bajtová.

Markety:

České Budějovice 19 (Albert 5x, Hypernova, Billa 2x, Lidl 2x, Kaufland,Tesco,Terno, Interspar, Penny 2x, Makro, Globus, Jednota)
Tábor 13 (Albert 3x, Billa 3x, Lidl 2x, Tesco, Kaufland, Hypernova, Plus, Interspar)
Jindřichův Hradec 7 (Hypernova, Billa, Kaufland, Lidl, JH market, Coop, Terno)
Český Krumlov 4 (Terno, Penny ⋌market, Lidl, Tesco)
Písek 5 (Hypernova, Tesco, Kaufland, Lidl, Coop,, Terno, JH market)
Strakonice 6 (Penny market, Lidl, Kaufland, Billa, Delvita, Coop)
Prachatice 4 (Terno, Penny market, Lidl, Spar)

Klára Alešová, Martina Zusková