Nájemníci předali vedení suchdolské radnice petici. Mají výhrady ke způsobu privatizace.

„Chci si byt koupit, ale podmínky ještě neznám. Bydlím tu teprve dva roky. Slyšel jsem, že starší lidé mají k prodeji nějaké námitky,“ svěřil se nájemník Ludvík Váleček.

Prodej se týká asi 200 městských bytů, které jsou v majetku města od roku 1993. Ceny za tyto byty byly stanoveny od 1200 do 5200 korun za metr čtvereční. Některým nájemníkům se zdá cena kolem pěti tisíc korun za metr čtvereční vysoká.

„Cena byla stanovena na 40 až 50 procent z tržní hodnoty bytu v našem městě, které uváděly různé realitní kanceláře. Jako průměr stanovila rada města pět tisíc korun za metr čtvereční. Z toho se odečítá procento za stáří domů, ale přičítá se investice, která na ostatních domech nebyla provedena,“ vysvětlil pracovník odboru správy majetku a rozvoje města Vladimír Eder. Podle něj tedy byty v domech, které byly v posledních letech zateplené, jsou dražší než byty v nezateplených domech.

Naopak do cen úředníci nezapočítávali rekonstrukce střech, které byly provedeny v posledních deseti letech na všech uvedených domech.
„Během týdne až do pátku jsme dostali podepsané petice od nájemníků sedmi panelových domů ze sídliště 17. listopadu a jednu ze sídliště 9. května. Předložíme je radě 18. srpna,“ informoval Vladimír Eder.

Ceny jednotlivých bytů se podle Edera jejich uživatelé dozví po 6. srpnu, kdy jim budou rozeslány nabídky k prodeji s podrobnějšími údaji. Pak s nimi bude jednat 28. srpna realitní kancelář, která je prodejem pověřená.
„Je nám líto, že nám nikdo nevyvěsil informace o tom, že se budou byty prodávat, na nástěnku v domě tak, jako to bývá zvykem třeba při odečtu vody,“ vysvětlil domovní důvěrník Zdeněk Mrázek. Podle něj by pak na zasedání zastupitelsva, kde se prodej projednával, přišlo určitě více než dvanáct nájemníků.