V okrese byly zatím zachyceny pouze tři případy, v celých jižních Čechách potom osm.

„Zatím se jedná skutečně pouze o ojedinělý výskyt," potvrdilFrantišek Kotrbaz Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. Za posledních pět let bylo nejvíce případů na Jindřichohradecku v roce 2008, a to 43. „V tomto případě se zřejmě jednalo o místní výskyt v nějaké škole nebo podobném zařízení. V dalších letech byly počty mnohem nižší," dodal.

Nejvíce zasaženými věkovými skupinami byli na jihu Čech děti a mladí lidé do devatenácti let. Nejohroženější jsou však především kojenci a také starší lidé, kterým hrozí v krajním případě i úmrtí.

Ochranu před dávivým, neboli černým kašlem, poskytuje nejlépe očkování. Onemocnění se totiž šíří běžnou kapénkovou infekcí, tudíž se případné nákaze nelze zcela vyhnout. „U zdravého člověka nic vážného nehrozí. Riziko je u ještě nenaočkovaných miminek, a proto doporučujeme i přeočkování rodičům, kteří plánují rodinu," nadnesla dětská lékařkaPetra Lorencová.Kojenci jsou tak chránění až do chvíle, než mohou být ve dvou měsících naočkováni. „Budoucí rodiče na to naštěstí slyší. Sice asi proočkovanost nebude úplná, ale tohle je takový zdravý přístup," míní lékařka.

černý kašel

suchý, dráždivý a sípavý kašel, který nereaguje na běžnou léčbu

příznaky:

dávení až zvracení

zástava dechu

zvýšená teplota

hubnutí, celková schvácenost

vykašlávání hlenu

kdo je nejohroženější:

kojenci a senioři

jak se bránit:

nejlépe očkováním

výskyt - rok Jindřichohradecko  kraj

2008 

2009

2010

2011

2012

2013

Nejvíce zasažené věkové skupiny za posledních pět let:

1. 10 až 14 let

2. 15 až 19 let

3. 5 až 9 let

43

9

23

1

1

3

73

50

200

13

19

8

Petra Jouzová