Čert má podle ředitele společnosti Fruko-Schulz Josefa Nejedlého příznačný předvánoční název a na trhu se objeví během následujících týdnů. Jeho složení se shoduje s kultovním míchaným nápojem připraveným z ovocného likéru Griotka a tuzemského rumu. Jeden z největších výrobců lihovin v České republice začal Čerta míchat přímo na žádost hospodských.

Griotku s tuzemákem v poměru 1:1 připravovali hospodští už za minulého režimu jako jeden z nejoblíbenějších koktejlů. Jak uvedl Nejedlý, restauracím nyní opadne jeho příprava, protože si vyžádaly tento hotový produkt. „Hospodským se už nechtělo Čerta míchat a žádali, abychom jej prodávali jako samostatný výrobek. Tak jsme jim vyhověli,“ vysvětlil ředitel firmy Fruko-Schulz.

Láhev do stovky

Čert s obsahem alkoholu 30 procent bude v prodeji od konce listopadu. V maloobchodní síti si ho lidé budou moci pořídit v půllitrových láhvích, větší litrové láhve budou určeny gastro provozům. V první várce likérka počítá s výrobou dvaceti tisíc lahví. „V tuto chvíli ještě nemáme konečnou kalkulaci ceny, ale půllitrové balení by nemělo přesáhnout částku sto korun,“ prozradil Josef Nejedlý s tím, že novinka je určená výhradně pro český, případně slovenský trh.

Lihoviny jindřichohradecké firmy Fruko-Schulz jsou držitelem řady medailí z barmanských soutěží u nás i zahraničí. Nejrůznější ocenění získaly likéry i vodky. Exkluzivní varianta tuzemáku Bum Pražské gardy byla dokonce vybrána zástupci Pražského Hradu jako oficiální nápoj Pražské gardy. Bitter je držitelem zlaté medaile z Výstavy Prodexpo v Moskvě a zlaté medaile soutěže The Global Liqueur Masters, která se konala v roce 2013 v Londýně. Likér Pina Colada získal zlato na soutěži The Liqueur Masters 2016, kokosový Coconut i Coco Jamboo zase stříbrnou medaili na stejné soutěži v roce 2015. Další stříbro získaly černorybízový Creme de Cassis a kávový likér Coffee. Zlatem byly oceněny ještě pomerančový likér Triple Sec, jablečný Green Apple, jemný smetanový likér Cream a mandlové Amaretto.

Jeden z největších tuzemských výrobců lihovin Fruko-Schulz dodává do republiky také prémiovou ruskou vodku. Zlatem i stříbrem na několika soutěžích ve Velké Británii a USA byly oceněny Carská Originální, Carská Zlatá i vodka Ladoga. Několik cen z Beverly Hills a Belgie si odvezla vodka Imperial Collection Vejce Fabergé.