Fronty zmizely

Problémy řidičů s průjezdem po obchvatu Jindřichova Hradce se blížily ke konci.

Byly odstraněné semafory a most přes Hamerský potok byl zprůjezdněn v obou směrech. Řidiči však ještě museli počítat s omezením, sníženou rychlostí. Zmizely však kolony a do konce června byla stavba hotová.

Hejtman ve firmách

Výrobními halami některých podniků na Jindřichohradecku v červnu procházeli zástupci krajského úřadu v čele s hejtmanem Jiřím Zimolou. A to vše v rámci Hejtmanského dne, který tradičně pořádala Jihočeská hospodářská komora (JHK).

Mezi navštívené podniky patřila v Jindřichově Hradci také Kasalova pila, která díky své produkci úspěšně čelí světové hospodářské krizi. „Osvědčila se nám výroba montovaných domků, kterou jsme oproti loňsku mírně navýšili. Spolupracujeme s rakouskou firmou Elk, která domky od nás obratem prodává,“ vysvětlil tehdy ředitel Bohumír Kubíček.
Hejtman Jiří Zimola po návštěvě ještě i dalších firem doplnil, že vedle velmi úspěšné společnosti Kasalova pila, oceňuje i houževnatost dačické firmy PKD, která si i přes to, že vykazuje ztráty, dobře vede.

Prázdné kempy

Turistická sezona v červnu sice odstartovala, ale deštivými dny. Nebylo proto divu, že kempy zely prázdnotou.

„Špatné počasí samozřejmě ovlivnilo naplněnost kempu. Nyní je zde asi jen pět lidí,“ uvedl tehdy majitel Kempu Sever v Chlumu u Třeboně Petr Mairich.

V Autokempu Zvůle u Kunžaku podle vedoucího Jana Smejkala sezona začíná každoročně o něco déle kvůli vyšší nadmořské výšce. Návštěvnost ale podle něho ovlivnil i další faktor. Některé školy, které měly objednané pobyty na školní výlety, odřekly kvůli tomu, že se nepřihlásil dostatečný počet dětí. Jan Smejkal to přisuzoval špatné finanční situaci jejich rodičů.

Kauza schodů

Nové schody se zábradlím ze Štítného ulice na nábřeží kazí historický ráz této části Jindřichova Hradce. Říkali někteří jindřichohradečtí výtvarníci, sochaři a restaurátoři. S jejich připomínkami vystoupila na jednání zastupitelů i zastupitelka Sabina Langerová. „Výtvarnice Zdenka Skořepová a akademičtí sochaři Vladimír Krninský a Josef Andrle za mnou přišli s návrhem, aby vedení města každý projekt, který se týká historických částí Jindřichova Hradce, nejprve zkonzultovali s nimi. A to ještě dříve, než se na něm začne pracovat,“ uvedla. Návrh ale později neprošel.

Eurovolby

5. června úderem 14. hodiny odstartoval třídenní volební maraton. Někteří občané již postávali před dveřmi volebních místností a čekali, až se otevřou.

Volby do Evropského parlamentu zřejmě na Jindřichohradecku příliš mnoho lidí ale neoslovily, protože k nim přišlo voličů ještě méně, než některé volební komise očekávaly.

Most v Lásenici

Dopravní značky vyznačující objížďku trasy z Lásenice do Vydří kvůli kompletní rekonstrukci mostů přes Nežárku, upozorňovaly řidiče již z velké vzdálenosti.

Ačkoliv je řada mostů přes řeku Nežárku ve velmi špatném technickém stavu, obec Lásenice má jednu velkou výhodu. Silnice vedoucí do Vydří i s mosty, které zde řeku překlenují, patří totiž státu. Tudíž obec opravu nemusela financovat.

Doplatky za teplo

Do 30. června museli lidé zaplatit nedoplatky za dodávku tepla za účtovací rok 2008. Ty zejména na sídlištích činily až několik tisíc korun.
Mezi nejčastější otázky patřilo, proč jsou nedoplatky tak vysoké a zda nejsou v nepořádku indikátory, které spotřebu tepla měří.

Podle vyjádření vedoucího střediska služeb jindřichohradecké firmy Coop therm Raimonda Maříka správci domů většinou neodhadli výši záloh. Sezona byla navíc tepelně náročnější.

Pád letadla? Sranda

Anonym, který v červnu zavolal na linku 112, že u Jindřichova Hradce spadlo letadlo, může v případě vypátrání hradit náklady na výjezd složek integrovaného záchranného systému. Ty jdou do stovek tisíc.
Ukázalo se, že jde o nejapný a hodně nepovedený žertík nějakého vtipálka.

Ten, kdo zavolal na tísňovou linku o pádu letadla, se ale podle policie nedopustil trestného činu šíření poplašné zprávy. To by musel znepokojit větší množství lidí. V rámci civilního řízení ale může ministerstvo vnitra po pachateli požadovat finanční náhradu zásahu.

Ne zásobníku plynu

Proti záměru akciové společnosti Česká plynárenská, vybudovat v katastru obcí Okrouhlá a Kostelní Radouň zásobník plynu bojují nejen zastupitelé dotčených obcí, ale i mnohá občanská sdružení. Hlavními argumenty obce jsou špatné zkušenosti z minulosti s obdobnou činností, totiž těžbou uranu.

Konec televize

Po téměř čtrnácti letech pravidelného televizního zpravodajství z Jindřichova Hradce začal chybět na obrazovkách Jindřichohradecký zpravodajský magazín.

„Vypovězení smlouvy se nás velmi dotklo. Vysvětlení firmy SAT Plus, že byla ukončena pro její hrubé porušení, byl šok. Každoročně u nás prováděli kontrolu a nikdy závažnější nedostatky nezjistili. Ani jsme nedostali prostor se k případným problémům vyjádřit či se dohodnout na jejich odstranění,“ uvedl jednatel Jindřichohradecké televize Miroslav Dobeš.

Školák se utopil

Smrtí skončil školní výlet pro sedmnáctiletého studenta z Mariánských Lázní, který se utopil na Opatovickém rybníce v kempu Třeboňský ráj. Při plavání s kamarády náhle zmizel pod hladinou. Pod vodou byl asi dvacet až třicet minut. Záchranáři mu již nedokázali pomoc. Policie případ odložila, neboť se jednalo o nešťastnou náhodu.

Smutně skončilo i pátrání po třiačtyřicetiletém muži v Nové Včelnici. Hledaný brzy ráno opustil místní provozovnu nonstopu a od té doby ho nikdo neviděl.

Dopoledne hasiči prohledávali dno Zámeckého rybníka a dále Nežárku až za podnik Tebo. Kolem poledne se tělo na hladině objevilo. Jak ukázalo šetření policie, smrt muže nikdo cizí nezavinil.

Stěhování firmy

Na konci června generální ředitel Motor Jikov Group Miroslav Dvořák v prohlášení nastínil záměr sloučit dva výrobní závody akciové společnosti Motor Jikov Strojírenská v Jindřichově Hradci a Soběslavi do jednoho z důvodu současné ekonomické situace, a to k 1. říjnu.
Od nového opatření očekává, že se výroba opět dostane do normálního režimu.