„Jsem rád, že mám stálou práci a že nemusím podobnou situaci řešit. Můj kamarád takové štěstí nemá. Chápu, že je pro někoho asi problém vzít si na sebe oranžovou vestu a vyrazit do ulic, kde ho všichni znají,“ řekl František z Jindřichova Hradce.

Odmítnutím odpracování dvaceti dnů na VPP se však lidé mohou připravit o 800 až 1100 korun z pravidelných sociálních dávek, které činí na jednu osobu 3126 korun.

„U nás se to týká sedmi lidí, z nichž pět si potřebné hodiny odpracovalo. Dva, kteří si je neodpracovali a nesplnili tak požadavek novely zákona, mají dávky za červenec krácené,“ vysvětlil vedoucí odboru sociálních věcí v Třeboni Josef Jirků.

Na Jindřichohradecku a Dačicku je situace taková, že většina lidí možnost odpracovat si příslušnou částku, kterou dříve dostávali bez pracovního přičinění, zatím nevyužívá.

„Někteří lidé měli vstřícný přístup a na veřejně prospěšné práce nastoupili v nejbližším termínu,“ uvedla pracovnice odboru sociálních věcí v Dačicích Alena Nováková.

Doplnila však, že zaznamenali i případy, kdy lidé práce odmítli, protože je nemohli vykonávat ze zdravotního důvodu, i kdyby chtěli. „Jedná se zejména o práce v technických službách a městských lesích, kde je fyzicky náročná práce,“ vysvětlila Alena Nováková. Někteří z nezaměstnaných na Jindřichohradecku, kterých se novela zákona týká, však neprojevili ani zájem.

„Město Jindřichův Hradec zatím ještě nemá službu zřízenou, ale jsou obce, kde mají o pracovníky zájem a tato místa klientům doporučujeme. Snažíme se je nasměrovat, ale musí se zajímat také sami,“ uvedla vedoucí dávkového oddělení odboru sociálních věcí v Jindřichově Hradci Jana Jakobartlová.

„Domlouváme se se starosty a poté vytvořená pracovní místa na VPP doporučujeme lidem. Záleží však na nich samých, zda nabídku přijmou. Někteří nastoupí hned, ale někdo kvůli zdravotnímu stavu nemůže,“ potvrdila ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová.