Podle pracovníka správy odboru správy majetku města Pavla Tomka se ozval jeden občan, který si všiml, že červený kontejner u Billy byl zhruba do tří čtvrtin plný, a byl tím mile překvapen.

„Jak jsme zjišťovali u společnosti Asekol, která systém červených kontejnerů zajišťuje, v průměru měly všechny nádoby v Jindřichově Hradci při prvním svozu zaplnění na 25 procent. Což je prý oproti jiným městům docela úspěšné,“ uvedl Tomek.

Doplnil, že město ještě připravuje další informační letáky, které lidi na možnost třídění upozorní.
Červené kontejnery byly v Jindřichově Hradci spuštěny 8. března a jsou na celkem sedmi místech. „Postupem času se lidé naučí je daleko více využívat. Navíc nejsou u každého kontejnerového stání, takže si musejí i zvyknout k nim dojít,“ říká regionální zástupce Asekolu pro Jihočeský kraj Pavel Peroutka.

Na Jindřichohradecku již v žádném jiném městě červené kontejnery umístěné nejsou. Například v Dačicích se tím zabývali zastupitelé, ale nakonec rozhodli nesouhlasně s odůvodněním, že by se nádoby mohly stát cílem zlodějů barevných kovů.


Navíc se v republice již stal i případ, že člověk vlezl dovnitř a ven mu museli pomáhat hasiči. I když třeba i v Jindřichově Hradci byl údajně přistižen bezdomovec, jak se pokouší něco z kontejneru vyndat, těchto případů je velice málo. „Na jihu Čech nám dovnitř zatím nikdo nevlezl. Ojediněle zaznamenáváme, že lidé zkoušejí, co uvnitř najdou. Je to otázka času, než je to přestane bavit a také je to věc trochu závislá na cenách barevných kovů,“ dodal Peroutka.

A co se s elektronikou z červených kontejnerů děje dál? „Všechno se rozebírá, demontuje a třídí na plasty a kovy k opětovnému využití,“ dodal.