Na opravy nejsou peníze, někde ale chybí „jen“ zájem majitele.

Tím druhým případem je i stále hůře vypadající červenořečický zámek. Nad stavem areálu již tamní obyvatelé dávno zlomili hůl. „V Červené Řečici jsme svědky toho, co udělá s objektem šedesát let chátrání,“ uvedla Martina Veselá, náměstkyně ředitele telčského Národního památkového ústavu. „Psaníčka“ na fasádě, sgrafita, byla restaurována naposledy v roce 1971.

V objektu jsou obrovské destrukce, někdy už za hranicí toho, co jde opravit. Záchrana některých budov je ale prý stále smysluplná. „Hospodářské křídlo je bez střechy. To je jízdenka k zániku,“ řekla Veselá. Nic však stále nenaznačuje tomu, že by se do budoucna mohlo něco změnit.

Společnost zanikla

Stav zámku trápí i starostku Červené Řečice Zdeňku Bečkovou. „Zámek byl v roce 1989 převeden soukromé pražské společnosti UNIMAX tehdejším Okresním úřadem v Pelhřimově a tato společnost ho využila jako zástavu k poskytnutí úvěru u banky,“ pověděla Bečková s tím, že následně společnost i její veškeré aktivity zanikly a dnes již prakticky neexistuje.

I proto se Červenořečičtí jen tak z místa nehnou. „Město nemá k zámku vlastnické právo a ani žádné dispoziční právo s ním jakkoliv nakládat,“ podotkla Bečková.

Stav zámku neznepokojuje pouze Červenořečické, ale i návštěvníky, kteří do města zavítají. „Pohled na červenořečický zámek pro mě byl úplně frustrující. Zámek je nádherná památka ve strašném stavu,“ sdělil Tomáš Havránek, který byl v Červené Řečici na návštěvě vloni v létě.
O zámek i pozemek se v současné době stará Spolek na záchranu památek červenořečických.

Situace ohledně majetkoprávních nesrovnalostí tak i nadále zůstává na bodě mrazu. „Musel by se stát snad už jenom nějaký zázrak, aby se to nějakým směrem hnulo,“ dodala potutelně Zdeňka Bečková. Na Pelhřimovsku jsou však ještě další pamětihodnosti, které by nutně potřebavaly opravit.

Jednou z nich je kláštěrní mlýn v Želivě, kde postupně mizí štuková výzdova. Narušena je střecha a čím dál více zarůstá i dochovaná část náhonu.

Zámek Červená Řečice
– Zámek leží ve stejnojmenné obci přibližně 12 kilometrů od Pelhřimova
– Doba vzniku tvrze na místě dnešního zámku není zcela jasná, ale pravděpodobně zde stála již počátkem 13. století
– Největší zajímavostí je zachovalé opevnění se dvěma baštami na západě, valy, příkopy a rybníky, které chránily původní hrad před nájezdy vojsk
– Zámek má šestiboký půdorys, dvě nádvoří, fasády jsou bohatě zdobeny sgrafity a mezi renesanční budovy je vklíněna přibližně 12 metrů vysoká hláska z konce 13. století
Zdroj: www.hrady.cz