Účastníky odpoledního setkání neodradilo ani nepříznivé počasí, na programu byla přehlídka kočárků na nádvoří i na mostě, nakonec s jedenácti tichými miminky vyrazili korzovat i do zámeckého parku. Jak informovala svolavatelka akce Marie Kubatová z Jindřichova Hradce, každý kočárek získal malou pozornost a pořadové číslo. „Ze zámku si také všichni odnáší památeční razítko,“ usmívala se.

Přijeli lidé z nejbližšího okolí, Kardašovy Řečice, i Českých Budějovic, ale i z daleka, dorazili z hlavního města, nebo i Brna. Když s sebou příchozí nevzali kočárek s miminkem, vzali si alespoň červené doplňky. „Nechtěla jsem setkání jen historických kočárků. Moje myšlenka byla, když Červená Lhota, tak červené kočárky,“ vysvětlila pořadatelka.

Sraz retro kočárků
Sraz retro kočárků. Pamatujete si, ve kterém jste vozili své děti či vnoučky vy?

Akce na podporu turismu

Chtěla tak zpestřit program i návštěvníkům zámku a upozornit na jedinečnost státního zámku v katastru Pluhova Žďáru. „V jižních Čechách se koná minimum kočárkových srazů, bývají spíše výstavy, což je škoda. Rozhodla jsem se tímto zviditelnit i krásný jihočeský zámek, kterému klesla návštěvnost,“ dodala Kubatová.

Pro ni osobně je třeba tradiční sraz v Plzni konaný ve stejný den z ruky. „Je pro mě nedostupný z hlediska vzdálenosti. Tak jsem vymyslela vlastní setkání,“ popsala impuls. Před třemi týdny uspořádala už setkání v Kardašově Řečici. „To se povedlo, a tak jsem se rozhodla v euforii a nadšení na něj navázat. Každé povedené setkání je pro nás velká odměna a nezáleží na počtu účastníků, my nezávodíme,“ doplnila.

Výstava kočárků v galerii Na dvorku na budějovické Lannovce.
Umělá miminka jsou k nerozeznání od živých. Zajděte se podívat

Na srazy jezdí s vnučkou

Z Moravan u Brna dorazila Ivana Látalová s vnučkou Adélkou se dvěma historickými kočárky ze 70. a 80. let minulého století. „O setkání jsme se dozvěděli na facebooku, máme různé skupiny přímo pro sběratele, jezdíme po všude, po celé republice,“ zmínila Látalová.

Doma má sedm reborn panenek a třicet kočárků. „Když se měl narodit pravnouček, tak jsem si pořídila jsem si proutěný kočárek a propadla jsem tomu. Vnučka pak chtěla kočárek a panenku, začaly jsme jezdit na srazy a chytlo mě to tak, že se mi sbírka rozrostla,“ prozradila.

Na srazu kočárků byla k vidění téměř třicítka kousků.
První sraz kočárků v Kardašově Řečici měl úspěch, objevily se i válečné kousky

Adélka prozradila navíc ještě jména miminek. „Já mám Ivanku po babičce, a babička zase Adélku po mě,“ sdělila dívenka z Moravy.