Záchrana člověka a jeho zdraví je pro členy červeného kříže na prvním místě.

Právě ochrana životů a zdraví je v rámci činnosti červeného kříže na prvním místě. „Pořádáme vzdělávací kurzy první pomoci, o které je zájem jak ze strany škol, tak i veřejnosti, protože lidé velice často první pomoc poskytnout neumějí,“ uvedla ředitelka jindřichohradeckého oblastního spolku (ČČK) Zdeňka Hanzalová s tím, že součástí školení je i životospráva.

Význam kurzů potvrdila i kardašovořečická učitelka Lenka Míchalová, která minulý týden dostala titul gentlemanky silnic za záchranu chlapce z havarovaného auta: „Věděla jsem, co mám dělat, když chlapec upadal do šoku.“

V poslední době se však objevily zprávy, že některé oblastní spolky mají finanční potíže. To se podle Hanzalové Jindřichova Hradce netýká.
A jak je vůbec činnost červeného kříže financovaná?

„Prostředky získáváme právě ze zmíněných kurzů. Musíme si sehnat peníze na můj plat i na materiální vybavení, chodíme po sponzorech. Z ústředí máme akorát příspěvky na studijní pobyty, jako ten v Lomech, rekondiční pobyty. Ale na jejich úhradě se ještě účastníci podílejí,“ vysvětluje Hanzalová.

Letos přispěl na odměňování dárců krve kraj. „Na zlaté a stříbrné dostáváme prostředky z ústředí, ale bronzové financujeme ze svého rozpočtu,“ pokračuje Hanzalová.

Na 8. květen připravuje další ročník akce Pomoz pomoc na Tyršově stadionu, na kterou přispělo i město.

„Tentokrát se zaměříme hlavně na nebezpečí požárů, které mohou děti způsobit,“ dodala.