Nepotřebují se prokazovat negativním testem na koronavirus. Ve stejný den české ministerstvo zahraničí zveřejnilo „semafor“. Spolková republika Německo je na něm jako jediná z okolních zemí označena oranžově, tedy jako země s nízkým rizikem nákazy.

Pro pendlery stále platí povinnost se testovat. Testy musejí podstoupit každý týden. Při cestě do práce pak na vyzvání musí předložit potvrzení o zaměstnání a negativní test.

JÍDLO JEN S SEBOU

Tak jako tak se Jihočeši na nákupy do Bavorska zatím nehrnou. V příhraničním městečku Freyung panoval ve středu 11. listopadu nezvyklý klid. Ulice byly až na výjimky prázdné. Sportoviště, divadla i kluby jsou zavřené. Restaurace mohou jídlo vydávat pouze s sebou, což je patrné u rychlého občerstvení, kde lidé objednávají hlavně z auta a jídlo si odvážejí.

MAXIMÁLNĚ DVĚ BALENÍ

Obchody jsou otevřené. Na parkovišti u supermarketů ve Freyungu by člověk auta spočítal na prstech. Zákazníci vstupují maximálně po dvou. Na vstupních dveřích visí, stejně jako v Česku, upozornění, že bez roušky je vstup nepřípustný, dezinfekce na ruce je hned za dveřmi. Další omezení nejsou, tak hurá na nákup! Až na pásu u pokladny se dozvídáme, že papírový sortiment je možné v jednom nákupu mít maximálně po dvou baleních. „Víc než dvoje papírové kapesníky mít nesmíte, stejně je to u to᠆aletního papíru a kuchyňských papírových utěrek,“ vysvětluje pokladní. Řetězce tak chtějí zabránit křečkování, které zažily na jaře.

Na dveřích prodejny s oděvy se zákazník dozví, že uvnitř může být maximálně 59 zákazníků. Počítání není nutné. V prodejně jsou pouze dvě prodavačky. Stejná situace je v obuvi. „Češi nechodí vůbec,“ hodnotí slečna u pokladny.

DO ČESKA SMĚJÍ

Bavoráci nemají omezení cestovat. To se týká i cest do sousedního Česka, ale nejezdí. Platí, že se mají vyvarovat zbytečných soukromých cest a návštěv. Také proto je prodejna na české straně hranice téměř prázdná. Pozor, v Bavorsku stejně jako v Česku platí, že pokud v autě sedí více lidí, kteří nejsou členy jedné domácnosti, musejí všichni kromě řidiče nasadit roušku. Policisté kontroly provádějí, ale jen namátkově.