Společné zpívání začíná jako každým rokem v 18 hodin. Zpravidla v každém místě si ale organizátoři vymyslí program, který začne dříve, někde třeba jen půl hodiny, jinde déle. Už při něm ale mají účastníci možnost se rozezpívat, aby se pak úderem 18. hodiny stali součástí obrovského celorepublikového sboru, k němuž se každoročně přidávají krajané z různých jiných zemí světa. V tu chvíli každý z účastníků zapomíná na předvánoční shon a vychutnává si pocit sounáležitosti s něčím výjimečným.

| Video: Youtube

Letos se bude zpívat těchto šest vánočních písní a koled: Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. Na tomto webu také můžete od 18 hodin sledovat živý přenos ze zpívání koled. Případně si můžete koledy poslechnout, když naladíte Český rozhlas České Budějovice.

close Český rozhlas České Budějovice. info Zdroj: archiv zoom_in Český rozhlas České Budějovice.

V jižních Čechách se bude zpívat téměř na stovce míst. Nejvíce lidí se tradičně schází u pódia na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, kde vystupuje místní kapela Dudlajda a dětský pěvecký sbor Bárováček pod vedením Lenky Skleničkové.

Akci znají i za hranicemi

Akce Česko zpívá koledy už také dávno přesáhla hranice České republiky. Běžně se připojují lidé na Slovensku a každoročně se k ní připojují i krajané v různých částech světa. Zpívá se v Americe, Řecku, Turecku nebo ve Španělsku. „Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Kdo má chuť aspoň na chvíli vyměnit předvánoční za příjemné chvíle strávené se stejně naladěnými lidmi, určitě by se měl do akce Česko zpívá koledy zapojit. Zpívá se ve středu 13. prosince od 18 hodin.

A jak se zpívají koledy u vás? Zašlete nám fotografie z vaší obce pomocí tohoto formuláře. Rádi je zveřejníme.