Aby se v listopadu volilo, by si přálo českobudějovické oblastní sdružení ODS. Už to i oficiálně navrhlo vedení partaje. „Možná to bude výkřik, se kterým zůstaneme sami. Možná, že ne. My jsme možná učinili ten první krok, aby byl kongres volební,“ uvedl předseda oblastního sdružení Břetislav Kábele k jednání, které skončilo v pondělí navečer.
ODS si naplánovala kongres na 21. a 22. listopadu. Původně neměl rozhodovat o novém vedení, ale poslední kroky a prohlášení Mirka Topolánka přiměly oblastní sdružení, aby jako první v České republice vyslovilo názor, že kongres má být volebním.
„Rozhoduje kongres a volí celá republika,“ vyjádřil se Kábele k tomu, co se může na kongresu případně dít. Na dotaz Deníku, jestli si sám myslí, že by měl Topolánek pokračovat v čele ODS pak Kábele za svou osobu uvedl, že už při minulém kongresu pro Topolánka nehlasoval. „Teď mu hlas také dávat nebudu,“ dodal Kábele, který je mimo jiné českobudějovickým radním za ODS.
O tom, že by kongers mohl být volební je možná předčasné spekulovat, protože oblastní a regionální sněmy teprve začínají, ale Topolánkova pozice momentálně uvnitř ODS nijak oslnivá podle oslovených členů není.
„Že by byl silný protikandidát, to není,“ uvedl například předseda táborského oblastního sdružení Jaroslav Zvěřina, někdejší europoslanec. „Táborská oblast má sněm až za čtrnáct dnů. Nemluvili jsme o tom, ale úplně vyloučit to nemůžu. Nálada v ODS není klidná,“ řekl k případnému připojení se k českobudějovické výzvě za Táborsko Zvěřina.
V podobném duchu třeba zaznívají neoficiální hlasy i z plzeňského regionu.
Kábele přitom poukazuje na to, že nejde jen o Topolánka, ale i o směřování ODS. Topolánkovi přitěžuje v očích spolustraníků, jakým způsobem složil poslanecký mandát, čímž ztratil možnost účastnit se přímo jednání sněmovny.
„V členské základně ODS na Českobudějovicku sílí přesvědčení, že ODS se v současné době potýká s nejasnou politickou koncepcí. Řada kroků vedení strany je dlouhodobě činěna bez jakékoliv konzultace s vedeními regionálních sdružení,“ praví prohlášení, které dala oblastní rada k dispozici po svém posledním jednání.V souvislosti s posledním politickým vývojem v ODS odstoupil z funkce předsedy místního sdružení Nové Hrady Ludvík Lošek, a to je podle Jihočechů zbytečné oslabení. I tato rezignace byla jedním z důvodů, proč chtějí, aby kongres byl volební.
„Předseda strany Mirek Topolánek se opakovaně veřejně vyjádřil, že chce na podzimním kongresu ODS získat silný mandát ke sjednocení strany a k jejímu vedení do nejbližších parlamentních voleb. Tento silný mandát může ovšem vzniknout jen na kongresu volebním,“ upozorňuje Kábele.
Nadcházejících šest týdnů může tedy být poznamenáno i horečným sháněním případného Topolánkova protikandidáta. Ani ne před rokem totiž Topolánek poměrně suverénně obhájil svou pozici v čele ODS proti vyzyvateli Pavlu Bémovi.
Alegorie se šestinedělím samozřejmě v mnohém pokulhává, ale odpovídá tomu, že ODS možná čeká těžké období. Jen těch zmíněných šest týdnů bude před pomyslným porodem, kterého se veřejnost dočká na kongresu. Málokdo si dnes ale troufá odhadnout, co se na kongresu narodí.