Českým Krumlovem se v sobotu před 22. hodinou valilo přes sto kubíků vody za vteřinu, čtvrt hodiny před půlnocí hladina Vltavy vystoupala na 3. SPA (220 cm, 111 m3/s). První povodňový stupeň (160 cm) na měrném profilu ve Spolí řeka překonala už v půl páté odpoledne, druhý pak v 18.20 (200 cm). Ze 3. na 2. SPA se vrátila před 4. hodinou ranní.

Povodí Vltavy navýšilo v sobotu krátce před polednem odtok z Vyššího Brodu ze 20 na zhruba 40 kubíků. „Průtok 40 metrů krychlových bude do nedělních sedmi hodin ráno a pak uvidíme, co dál,“ přiblížil Radovan Honza, vedoucí lipenského provozu. „Prognóza nevypadá úplně příznivě a možná že zítra budeme průtok navyšovat zase.“

V pondělí odpoledne hladina Lipna stále stoupala, snímek z Frymburku.
Vltava v Krumlově klesla. Zato hladina Lipna dál stoupá o centimetr za hodinu

Povodí Vltavy opravuje jez pod Jelení lávkou v centru města, který je proto zahrazený, a voda tak sahá až na terasy restaurací v Rybářské ulici. Zalila také i část chodníku u dětského hřiště u Retra. Aktuální průtok ve městě můžete sledovat ZDE. Přímo v Krumlově situaci sleduje krizový štáb. „Polečnice by se dle predikce neměla vylít ze břehů. Vltava dále stoupá, kritická místa řešíme. Aktuálně připravujeme pytle s pískem jako protipovodňové zábrany,“ uvedl po jednání krizového štábu v sobotu odpoledne Alexandr Nogrády, starosta Českého Krumlova.

Krumlovští vodní záchranáři si v sobotu před Vánoci dali ve Vltavě pod kostelem trénink pro zkušené a odvážné.
Krumlovští vodní záchranáři si dali předvánoční trénink. V rozbouřené Vltavě

Terasu Krumlovského mlýna má majitel Marek Šimon obestavěnou pytli s pískem. „Teď už nám nezbývá než čekat, co se bude dít. Pokud voda výrazněji nestoupne, tak se nic nestane, horší by bylo, kdyby ještě nějak razantně zvedli průtok,“ řekl odpoledne s obavami. „Z města nám poslali pytle, domluva s nimi byla skvělá, a kdybych potřeboval další, mám se ozvat a přivezou je.“

Terasu Krumlovského mlýna už dopoledne zalila voda. Jako zábrana fungují pytle s pískem, připravené v pohotovosti je i čerpadlo.Terasu Krumlovského mlýna už dopoledne zalila voda. Jako zábrana fungují pytle s pískem, připravené v pohotovosti je i čerpadlo.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Na obhlídku úseku řeky v centru mezi jezy pod kostelem a pod Plášťovým mostem, kde hrozí vylití vody na břeh do několika restaurací, vyrazili i českokrumlovští profesionální hasiči. Poptali se majitelů, jestli nepotřebují pomoci, v Krumlovském mlýně pomohli s usazením pytlů s pískem. Situaci budou monitorovat i celou noc.

Meteorogové v sobotu odpoledne upřesnili výstrahu. Vinou kombinace odtávání sněhové pokrývky, srážek a předchozího nasycení půdy by mohly vodní toky reagovat vzestupy s dosažením 1. a 2. SPA, ojediněle i 3. SPA, a to na většině území.

Stromy popadané na silnice, železnice nebo dráty elektrického vedení zaměstnávaly celou noc na sobotu 23. prosince 2023 jihočeské hasiče.
Hasiči se nezastaví, silný vítr a těžký sníh láme stromy, lidé jsou bez proudu

Na Povodí Vltavy sledují, co obleva udělá s hladinou Lipna, která vytrvale stoupá. V neděli 24. prosince ráno se ocitla na 724,75 m n. m. a vzestup pokračuje, stejně tak sílí přítok do Lipna. Teplá Vltava v Lenoře je na 1. SPA (55 m3/s), Studená Vltava v Černém kříží hlásí 30 m3/s. Předpověď počasí navíc nevěstí nic dobrého, obleva pokračuje a od půlnoci na sobotu platí až do odvolání výstraha před povodněmi a před silným větrem. „Sobotní předvánoční sněhová nadílka byla nejštědřejší na hraničním hřebeni Šumavy, kde za posledních 24 hodin připadlo až kolem 40 cm nového sněhu, např. na Blatném vrchu aktuálně leží celkem 1,5 m sněhu,“ píše Český hydrometeorologický ústav. „Na jihozápadě Česka se otepluje již nyní a sněžení tam postupně přechází v déšť. V dalších dnech už bude sníh poměrně rychle tát.“

Průtoky na tocích můžete sledovat na webu ČHMI ZDE, meteorologické výstrahy ZDE

Co znamenají jednotlivé stupně povodňové aktivity? 
1.SPA - stav bdělosti. Nastává při nebezpečí povodně, situaci na vodních tocích je třeba věnovat zvýšenou pozornost, zahajuje se hlídková služba.
2.SPA - stav pohotovosti. Dochází k němu v případě, že již nebezpečí přerostlo do skutečné povodně. Při jeho vyhlášení se aktivizují orgány protipovodňové ochrany a provádějí se opatření podlepovodňového plánu. 2.SPA se považuje za povodeň.
3.SPA - stav ohrožení. Vyhlašuje se při nebezpečí vzniku škod většího rozsahu nebo ohrožení životů a majetku v záplavovém území. Probíhají zabezpečovací, záchranné a evakuační činnosti.