„Tohle je jen začátek, za chvíli se tuhle i tam vymění ředitel a komunisti budou zase všude," doplnila žena středního věku.

Zaznívali však i opačné názory. „Zimolo, nedej se!" snažil se překřičet dav Josef Ambrož z Libníče. „ČSSD a KSČM byly demokraticky zvoleny, tak není proč protestovat," zdůvodnil svůj postoj.

Účastníci v pořadí už druhého protestního shromáždění vůči složení krajské rady, kterou tvoří ČSSD a KSČM, zaplnili asi polovinu prostranství před kostelem na českobudějovickém Piaristickém náměstí.

Na demonstraci obdržel pozvání i hejtman Jiří Zimola (ČSSD), jenž ale nedorazil. Zdůvodnil to tím, že nesouhlasí se způsoby, které studenti pro svůj odpor zvolili. Zároveň sdělil, že je připraven se s protestujícími znovu potkat u jednacího stolu.

Změnu na postu radní jako reakci na protesty ale čekat nelze. „Změny v radě navrhnu jen v případě profesního selhání některého radního," dodal Zimola.

O změnách v radě kraje neuvažujeme, místo toho se chceme naplno pustit do práce.

Tak by se dalo shrnout  vyjádření šéfa jihočeského výkonného výboru KSČM Petra Braného k protestům vůči složení krajské rady, v níž sociální demokraté spolupracují právě s komunisty.

Protestujícím studentům Petr Braný vzkázal, že zastupitelé zvolení za KSČM udělají vše proto, aby se podmínky pro vzdělávání zlepšily.

„Chceme, aby se studiem nebyly spojeny přímé ani nepřímé náklady. Rovněž máme v plánu vytvářet dobré podmínky pro práci pedagogických pracovníků," doplnil Petr Braný.

Podle hlavního organizátora protestů Dominika Hořejšího z třeboňského gymnázia teď žádné další protestní shromáždění v plánu není. „Hejtman Jiří Zimola mi napsal, že se nebrání dalšímu jednání s námi, a tak zatím vyčkáme, zda se situace někam posune," poznamenal Dominik Hořejší.

Prozradil ale, že studenti jsou připraveni zúčastnit se 20. prosince zasedání krajského zastupitelstva. „Zvažujeme, že dva dny předtím, tedy v den prvního výročí úmrtí Václava Havla, uspořádáme nějaké menší setkání nás, protestujících," předeslal student.