Svůj první handbike vyzkoušel Jiří Čeloud v rehabilitačním ústavu už v prvním roce od svého úrazu. Nápad vyrazit na Island přišel asi o šest let později – tam, kde podobné nápady přicházejí nejčastěji. U piva s přáteli.

Neumím si představit, jak se člověk po takovém úrazu dokáže kousnout a najít vůli k tomu, aby začal něco dělat.
Sport jsem měl v krvi vždycky, jen chtělo čas, než si hlava srovná životně důležité věci a než tělo zesílí. Teprve potom jsem si dokázal přiznat, že mám i nějaké sny, které mám potřebu si plnit. Bohužel ten čas není otázka týdnů ani měsíců, ale roků.

Se dvěma přáteli jste se vypravili na cestu Islandem. Plány jsou jiné než realita – co vás tam překvapilo nejvíc?
Zpětně si říkám, že největším překvapením je, že jsem to přežil (směje se). Nicméně Island mě nejvíc drtil zimou a hladem. Byla to taková vojna kvadruplegika.Neměli jste s sebou žádný doprovodný vůz. Co to pro vás znamenalo?
Především obrovské dobrodružství a spolehnutí se pouze sami na sebe. To, že jsme museli vézt dohromady skoro metrák vybavení včetně vozíku a neměli jsme žádné jistoty, pro nás byla cesta k dobrodružství.

Co peníze? Dají se sehnat sponzoři? Handbike určitě není levná záležitost, stejně jako všechno možné vybavení a náklady na cesty.
Handbike je kategorie sama pro sebe, za to se dá pořídit pěkné auto. Vždycky se našel někdo, kdo nám k cestě finančně pomohl, nikdy nám to nepokrylo sto procent nákladů, ale to my vlastně ani nechceme. Například město Dačice nás podporuje při každé expedici.

Po čase jste se vydali do úplně jiného koutu světa, do Izraele. Jaké jsou vaše nejhlubší dojmy z tamního života a tamní přírody?
Projeli jsme Izrael a Palestinu a právě z Palestiny, respektive jejího lidu, mám silnější vzpomínku než z Izraele. Poprvé se mi stalo, že mi někdo zcela neznámý chtěl dát víc, než by dal sám sobě. V Izraeli jsem jel poprvé v životě pouští. Už několikrát jsem si v životě říkal, na jak úžasná místa jsem se díky handbiku a několika dobrým duším v podobě kamarádů spolucestovatelů dostal.

Máte za sebou desítky přednášek ve školách i v rehabelitačních centrech. Co posluchače nejvíc zajímá?
Padají otázky převážně praktického charakteru nebo jak řeším zdravotní komplikace, například dekubity, záněty močáku… Ale také kolik na cestě zhubnem či jak řeším na handbiku záchod (směje se).


Již v sobotu se s vámi lidé budou moci potkat na dačické akci Den bez aut. Co si pro ně připravujete?
Program je rozsáhlý, budou tam zajímavé akce a zajímaví lidé. Důležitá je především už samotná pointa Dne bez aut. Co se mě týče, popovídám o poslední cestě Íránem, ukážu pár fotek a přivezu na vyzkoušení handbike.

A co plány do budoucna? Přemýšlíte už nad dalšími cestami?
Ještě před týdnem jsem říkal, že teď nic neplánuju ani o žádné konkrétní cestě nepřemýšlím. No, jenže přišlo pěkný počasí a ačkoliv předchozí věta pořád platí, už bych zase někam vyrazil. Tak možná příští rok, třeba to bude vysněná Amerika.