Kolo(no)skopie je sice (zbytečný) strašák, ale prevence rakoviny. Když se objeví příznaky nemoci, bývá podle lékařů již bohužel pozdě

Můj vcelku bezproblémový zdravotní stav byl totiž těžkým obranným valem proti faktorům rodinné zátěže. Nepomáhalo ani bubnování na rozum. Pak ale vytáhla eso z rukávu: „Jste novinářka a můžete lidem pomoct, tak co kdybyste pak o tom něco napsala?“ – Trefa do černého, která rozhodla spojit (ne)příjemné s užitečným. Už jenom proto, že naše republika vede ve výskytu rakoviny tlustého střeva. A tak jsem se rozhodla dát těm, kteří váhají, aspoň trochu odvahy. Možná nebudou mít to štěstí jako já, že se vyšetření obejde bez nálezu, ale dají sami sobě šanci. A snad mi pak odpustí i tu lehkou dávku humoru v reportáži, která kontrastuje s fakty.

Od své oblíbené gynekoložky Milady Dusíkové jsem se do redakce vrátila zalitá skepsí: „Něco se jí v mém břiše nelíbí. To jsou ty mé srůsty! Žene mě k doktorce Pokorné na sono, ale protože ta taky určitě nic nenajde, zase mě bude přemlouvat na vyšetření střev. – Jak já tohle skotačení po doktorech nenávidíííím!“ vyječela jsem vztekle svou nenáladu na kolegy a usedla na šéfredaktorskou židli, abych vcelku velmi rychle zapomněla na křivdy na mně páchané.

Za týden došlo na mé tušení, a tak jsem vyfasovala objednávku na termín „až za měsíc“ a návod, co a jak mám před vyšetřením dělat. Tehdy to bylo děsně daleko. Ale i tak mě hřál pocit, že jsem vlastně „uhrála“ tři roky.

Můj nápad vytěžit z toho reportáž Na vlastní kůži komentoval kolega slovy: „A víš jistě, že nutně musí celý kraj vědět, že . . .?“ Fakt k zamyšlení. Ale nakonec usoudím, že nic lidského mi není cizí.
Vzpomněla jsem si na nedávný televizní pořad, kde jistá lékařská kapacita v daném oboru pravila, že „si to v zájmu prevence nechal udělat taky, aby hlavně věděl, jaké to je“. Tomu sympaťákovi bylo kolem pětatřiceti a „vyřval“ to do celé republiky. Tak proč ne já skoro v padesáti a navíc „jenom“ do kraje?

Dieta začíná

Když nejím, jsem protivná. Když mám psychické trauma, že něco musím anebo nesmím, jsem dvojnásobně protivná! – Proto si beru celý týden dovolenou, abych neotravovala redakční vzduch.
Je úterý a já razím nejdřív na odběr krve. Povedlo se, a tak propletencem chodeb mizím s cílem najít mikračku. Mám příkaz odevzdat vzorek z ruky do ruky. Konečně naděje a sestra. „Ale tohle neděláme my, to musíte na transfuzku,“ řekne s úsměvem a mě čekají kilometry chodeb zpět a patra vzhůru. – Předala jsem a mizím na nákupy.
Beru to přes lékárnu. Běžně totiž doma nemám nutridrinky, ale cítím, že přijde hlad vlčí a každá kapka výživy, která zaplácne žaludek, bude dobrá. Pak pokračuju do Pennáče: mléko, jogurty, tvaroh, čaje, bujony, minerálky . . . Skoro pláču, protože mé oblíbené ovoce, zelenina, pečivo a maso jsou tabu. Tak to nevím, jak přežiju . . .

Nakonec si mixuju skoro všechno do polotekuta. Bramborovou kaši si přímo vychutnávám a varuju synátora, že jak na ni sáhne, stoprocentně přijde o ruce. Ostentativně si namaže tři rohlíčky máslem a proloží šunkou. Ach jo, to je zase život!

Ale jsem prozíravá, vzpomněla jsem si na tekutý chléb! A tak po dvou gambáčích usínám . . . Mimochodem, navíc i nad knihou, od které jsem čekala, že to bude „hladová Odyssea“.

Den druhý a třetí

Připadám si trochu infantilně, když sahám do knihovny po dětské Verneovce Dva roky prázdnin. Nikdy jsem ji nečetla, ale slibuje „bratry v hladové nouzi“. Och, jak jsem se mýlila! – Celé dny ti ztroskotanci na nepustém ostrově kdesi v oceánu loví a loví a pečou a pečou! . . . Ale je to dobře napsané, prostě Verne, taková pohádka s dobrým koncem, takže ji dočtu. Skoro lituji, že jsem si na tuhle dobu neschovala Brownův nový drasťák o zednářích Ztracený symbol. Ale to jsem nemohla ani tušit, ani vydržet.

Rozhlížím se znovu po knihovničce s poklady zděděnými po rodičích. Oko mi padá na Vejce a já od Betty MacDonaldové. Taky jsem ji nikdy nečetla, ale slyšela jsem, že je to humorné. – Tak to tedy ano! Až na to, že se děj odehrává na slepičí farmě, kde se taky jenom s odpuštěním žere a žere!

Připadám si jako masochistka, když čtu o těch žracích orgiích a leju do sebe jen bujony a čaj.

Navíc se začínají starat i kamarádi s inteligentními otázkami, zda mám hlad, případně dobrácky připíší, co měli dobrého k obědu. V břiše mi šplouchá tsunami z požitých tekutin, a tak sděluji, že je to bezva, protože jsem nejspíš bez vlastního přičinění pozřela žáby. „Jen počkejte, miláčkové, přijde den, kdy vám to s plnou parádou vrátím,“ myslím si potutelně a odcházím umřít ke gambáčům a Vejcím.

Třetí den dopoledne nabývám pocitu průtokového ohřívače tekutin, přesněji řečeno rezavé vody. Venku huláká luxusní jarní slunce a já si uvědomuji, že tenhle krásný den dovolené doslova a do písmene pro…u.
Leju do sebe poslední litry bujonu, které velmi rychle končí v záchodové míse. Přijde mi, že je moje tělo ani moc nezměnilo.

Od dvou hodin odpoledne mne čeká pozřít čtyři litry přípravku Fortrans na vyčištění střev. Chutná to sladko–slaně. Jsem rozhodnutá trhnout rekord.

Podle návodu mám čas do osmi do večera. Ve čtvrt na šest jsem ale hotová. Moje cesty celou dobu vedou jen z kuchyně na toaletu a zpět a pocit průtokového ohřívače se zintenzivňuje. Knihy odkládám, jedna věta tu a tam přece nemá smysl . . .

V příbalovém letáku stojí, že může mít člověk dojem plných střev. Háhá! Moje tělo při pohledu do zrcadla prozrazuje, že jsem minimálně tak v sedmém měsíci těhotenství! S komentářem „strašnýýýýý!“ mizím k telebedně. Poté, co nakrmím žáby vodou s citronem a medem, hodlám přelstít samu sebe. Levým okem pokukuji po prášku na spaní, ale v mysli mi visí dnešní mejl: „Víš, co je největší odvaha? Dát si najednou projímadlo a prášek na spaní.“ Jak vtipné! Protože se ale projímadlo uklidnilo, beru si prášek na spaní. Tedy jenom půlku. Brzy zjistím, že to nebylo tak špatné rozhodnutí.

Den D

Ráno se budím se skvělou náladou. Dneska mé hladové utrpení konečně skončí! Kámoš katolík mě přesvědčuje, že ta nálada je určitě tím předvelikonočním očistným půstem, já ale lehce myslím na ten spací prášek . . . Jdu se zkulturnit, protože „když do hrobu, tak načančaná“.
Mám mít doprovod, takže si jedu pro dceru. Než si vyzvednu na poliklinice výsledky rozboru krve u Miládky, objeví se dcerunka s koláčkem v hubě . . . Můj žaludek má výraznou chuť vraždit!

V ordinaci vyfasuji cosi jako zelené montérky se zadním rozparkem. Padají ze mne, a tak se snažím upevnit je na svém nabobtnalém těle tkaničkou. „To nemusíte, stejně si to budete muset rozvázat, protože vám budu mačkat na břicho,“ prohlásí sestra, která je prý taky Jana jako já.
Lékařka mi dává na vybranou premedikaci. Buď bude lehčí a budu si pamatovat všechno, nebo tvrdší a nebudu vědět nic. Původně navrhuji tvrďáka, ale nakonec si nechám slíbit, že začneme měkkou variantou, a bude–li potřeba, budu „připíchnutá“.
Nastává kino. Na monitorech sleduji sondu, která putuje mým tlustým střevem. Je to úžasné! Občas jej sestřička nacvičeným hmatem srovná. Kromě kamery mi střevy putuje i vzduch. Pocit je lehce nepříjemný, ale uvědomuji si, že někdy to po kysaném zelí či hrachové kaši bývá i horší. Paní doktorka je u cíle a sděluje mi, že se bude sonda vracet. Podstatné ale pro mne je, že nic nenašla!!!
Oblbovačka potlačuje můj vztek, že jsem se nechala „týrat“ pro nic a za nic, protože jsem to přece věděla(ááá)! Ale není nad to nechat si svou intuici potvrdit jistotou. S Marií Pokornou se obě usmíváme a domlouváme si rozhovor.

Co je koloskopie?

Kolo(no)skopie je nejpřesnější metoda vyšetření tlustého střeva, případně tenkého střeva, endoskopem (optický přístroj k vyšetřování tělních dutin a dutých orgánů) prováděná při podezření na hemoroidy, zánětlivé a nádorové onemocnění tlustého střeva. Lékař může nejen diagnostikovat jakékoli známky zánětu, polypy nebo nádory, ale i bezbolestně odebírat vzorky tkání pro histologické vyšetření.
Zdroj: Wikipedie

Pacient může na monitoru sledovat vyšetření vlastního střeva, kterým putuje sonda s kamerou.

Lékařka: Důležité je přijít do ordinace včas

S lékařkou Marií Pokornou se setkáváme po pár dnech u slíbeného rozhovoru. Brzy pochopím, že celou problematiku kolorektálního karcinomu a jeho vyhledávání nelze ani náhodou vměstnat do jednoho krátkého článku. Shodujeme se proto zatím jen na několika stěžejních otázkách.

Česká republika drží smutný světový rekord ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Jaké je pro to vysvětlení?
Ano, naše republika se v prioritě „pere“ s Maďarskem . . . Hlavním mottem je to, že kolorektální karcinom je nemocí civilizační, výskyt nově diagnostikovaných pacientů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je vyšší u vyspělých zemí. Vyplývá z toho proto otázka, co vlastně děláme špatně. – Hlavním faktorem je tady jasně strava. Ve výskytu je rozdíl i mezi muži a ženami, u mužů je častější. Že se jedná o nemoc civilizační, dokládá i skutečnost, že výskyt stoupá, v České republice během dvaceti let o 120 procent.

Nemůžu se nezeptat, jak si v rámci republiky stojí Jihočeský kraj?
Je hned na druhém místě za Plzeňským krajem. Následuje Praha, Moravskoslezský kraj, kde hrají roli podmínky znečištěného životního prostředí, pak Karlovarský kraj a další. Vidíte tedy, že jižních Čech se problematika kolorektálního karcinomu dotýká hodně.

Přiznám se, že jste mne svým sdělením překvapila – a zřejmě překvapíte i jihočeské čtenáře, podotýkám, že nemile. Čím jsme si my, Jihočeši, to neslavné druhé místo zasloužili?
Tady je potřeba upřesnit, že rizikové faktory jsou dvojí. Jednak dědičné, tedy předem dané dispozicemi k onemocnění. A pak faktory vnějšího prostředí, které lze zejména ovlivňovat již zmíněnou stravou. Největší vliv má hlavně skladba potravin. Co se tohoto týče, tak negativně se projevuje zvýšená konzumace červeného masa a ostatních potravin bohatých na živočišné tuky a strava poměrně chudá na vlákninu, tedy hlavně bez ovoce a zeleniny, což má vliv na vznik onemocnění. Velký negativní dopad má ale také způsob života: sedavý, obezita, kouření, zvýšená konzumace alkoholu, a to především piva, což se odráží zvýšeným výskytem rakoviny konečníku. – Možná i kvůli vyšší konzumaci piva celkově „vedou“ muži.

Pivo piju opravdu výjimečně, nejsem muž, takže pojďme zpět k mému vyšetření. – Co by se dělo, kdybyste něco našla? A upřímně, stále tak úplně nevím, co jste vlastně v mém střevu hledala, nádor?
Naším cílem není vyhledávání rakovinného nádoru, ale hlavně předrakovinových stavů, tedy polypů. Obecně to znamená, že chceme dostat na vyšetření právě co nejvíce pacientů jako vy, tedy bez příznaků, kteří nemají potíže. Protože když potíže přijdou, bývá už většinou pozdě. Tohle ale lidé příliš pochopit nechtějí a je těžké je k vyšetření motivovat. Přitom se jedná o odpovědnost nejen vůči sobě, ale zejména vůči okolí, rodině. Tady pak hrají velkou roli i emoční záležitosti. Těžko třeba vysvětlíte dětem, že už nelze příliš mnoho dělat, protože rodič nepřišel včas, ačkoliv kdyby se byl nechal vyšetřit před nějakým tím rokem, polyp se mohl odstranit a k rozvoji rakoviny vůbec nemuselo dojít.

Pokud najdete polyp, tak co se děje dál?
Do velikosti pěti milimetrů se odstraňuje klíšťkovou biopsií, pokud je větší, tak pro jeho odstranění existuje celá řada možností a endoskopických metod. Na základě histologického vyšetření polypu se určí stadium. Po provedených výkonech se pak pacient sleduje dál.

Kdo by se tedy měl preventivnímu vyšetření tlustého střeva podrobit?
Každopádně lidé nad 50 let věku, což je optimální hranice. Už bylo řečeno, že se jedná o nemoc civilizační a její výskyt stoupá s věkem.
Pokud se karcinom objevil v rodině, tak tady platí jiná pravidla – je dobré nechat se vyšetřit zhruba o deset let dříve, než byl věk, kdy se onemocnění objevilo u člena rodiny.

Máte na podporu prevence nějaké pádné argumenty?
V Česku se najde 8300 kolorektálních karcinomů za rok, z toho 54 procent v klinickém stadiu třetím a vyšším, kdy už bývá pozdě. Ročně u nás na tento karcinom zemřou čtyři tisíce lidí. – A my si myslíme, že právě tuto skutečnost lze zvrátit. Také proto vznikl celonárodní preventivní screeningový program.

V jakém případě by člověk návštěvu lékaře vůbec neměl odkládat?
Rozhodně je to déletrvající změna vyprazdňovacího rytmu stolice, tedy střídání průjmu a zácpy trvající více než tři týdny, dále pokud člověk sám zaznamená příměs čerstvé či sražené krve ve stolici, bolestivé vyprazdňování či bolest břicha jako takovou. Pokud se tyto příznaky objeví ve věku nad 45 let, rozhodně by návštěvu neměl odkládat, protože za půl či tři čtvrtě roku může být pozdě.