Odhalené silnice se totiž blíží místy pověstnému tankodromu a jízda řidičů se mnohdy podobá tréninku na slalom. Situace však podle silničářů není přímo katastrofická, a to jen díky poměrně novým vozovkám.

„Jen na opravu výtluků na silnicích druhých a třetích tříd na Jindřichohradecku počítáme letos s částkou 4,5 milionu korun,“ uvedl náměstek provozního úseku ředitelství Správy a údržby silnic Jihočeského kraje (SÚS JČ) Jan Vykouk.

Vláda podle jeho slov přislíbila na opravu silnic druhých a třetích tříd po zimě Jihočeskému kraji 83 milionů korun. „Z toho bychom chtěli pro Jindřichohradecko použít 13 milionů korun. V současné době ještě není částka zcela definitivní, protože náměstci provozních úseků vypracovávají návrhy na potřebné opravy, které mají předložit do konce týdne. Předpokládáme, že náklady na opravy budou vyšší, než vloni, ale ne nějak dramaticky,“ vysvětlil Jan Vykouk.

Rozhodování jim totiž komplikuje i prošetřování přidělování dotací z programu ROP, páté a šesté výzvy. Dotatace, které měli přislíbené v rámci modernizace silnic, jsou nyní nejisté a velkoplošné opravy, na které měly být použité, musí počkat do ukončení vyšetřování.

„Připravujeme alespoň opravy pod stavbou, abychom mohli staveniště hned předat a začátek prací tak nezdržovali. Týká se to například projektů na opravu silnice v Rosičce na hranici kraje, úseku Otín – Hospříz a v Dačicích křižovatky na Ostojkovice,“ upřesnil Jan Vykouk.

Cestáři zatím čekají s opravami výmolů, které napáchala zima, na teplou balenou směs, ta je mnohem kvalitnější než studená. Tou opravují jen nejnebezpečnější jámy. Teplá směs by měla být k dispozici už po Velikonocích.