Obyvatelé lokality se obávali, že v objektu vznikne ubytovna pro sociálně slabé a sepisovali dokonce i petice. Dům totiž vlastnil podnikatel, který podobné zařízení provozoval v Kladně.

Uvnitř objektu bylo původně devět bytů, předchozí majitel v něm ale vybudoval celkem osmadvacet malých bytových jednotek. Těsně před dokončením v roce 2019 se ale z finančních důvodů nečekaně rozhodl dům prodat městu.

Výletní restaurace Rudolfov bude už brzy opět místem setkávání, dobrého jídla i kulturního dění.
Z ruiny do původního lesku. Výletní restaurace Rudolfov je jen krůček k otevření

Od té doby dům chátral a radnice prováděla pouze nutné zabezpečovací práce. Hlavním problémem u objektu v Nežárecké ulici je totiž velmi neodborně provedená rekonstrukce. „Na objektu byla v minulosti zahájena rekonstrukce, která však nebyla nikdy dokončena. Na první pohled poddimenzované nové konstrukční prvky stropů a krovu lze označit za havarijní stav. Stejně tak kvalita provedených prací je zjevně mimo normami stanovené standardy. Dále je zde očividný rozpor s dokumentací, vyhotovenou pro účely rekonstrukci,“ uvedl k současnému stavu objektu městský architekt Lukáš Soukup, který zpracoval pro město koncept možného dalšího využití.

V přízemí by podle něj mohly vzniknout komerční jednotky, ať už obchody nebo kanceláře. Ve druhém patře a podkroví pak architekt navrhuje 10 bytů. Součástí stavby je i vnitřní dvůr, který se osadí zelení a poslouží ke společnému setkávání.

O dalším osudu stavby by radnice měla rozhodnout v letošním roce.
Radnice řeší, co s domem v Nežárecké ulici. Ve hře je rekonstrukce i zbourání

Předchozí posudek, který si město nechalo k objektu v Nežárecké ulici zpracovat, ukázal jako nejvhodnější ekonomickou variantu kompletní demolici objektu. Městský architekt se ale na základě důkladné prohlídky objektu přiklání k závěru, že stavbu je možné provedením rozsáhlé rekonstrukce zachovat.

„Počítáme s tím, že by při realizaci projektu mělo dojít k zapojení soukromého kapitálu, nové byty se následně buď odprodají nebo by se využily k nájemnímu bydlení,“ řekl starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár. O konečném počtu bytů v domě si podle města bude moci rozhodnout sám investor na základě poptávky na trhu.

Pohled ze vnitřního dvora domu 62.
Dům na Nežárce vyjde hradeckou radnici na 9,5 milionu

„Městský architekt bude jakýmsi garantem při komunikaci s investorem s tím, že by se v podobném stylu postupovalo, samozřejmě bude potřeba doladit jednotlivé nuance,“ dodal starosta. Ještě do konce letošního roku by mohli záměr na rekonstrukci domu v Nežárecké ulici dostat na stůl zastupitelé. Během příštího roku pak město začne hledat možného investora projektu.