Chátrající zámek byl v roce 2008 zařazen do seznamu nejohroženějších památek v České republice.

V současné době má stále naději na záchranu, protože majitelé ze společnosti Pena plus chtějí zrealizovat jeho rekonstrukci, zatím čekají na schválení dotací.

„Pro rekonstrukci se snažíme získat maximální podporu. Máme připravenu žádost o dotace do 11. výzvy Operačního programu Regionální rady Regionu soudržnosti Jihozápad (ROP), termín pro podání žádostí byl ROPem posunut na konec srpna. Výsledek můžeme očekávat na přelomu října a listopadu. Ještě v loňském roce jsme provedli určité záchranné práce, které měl nařízené ještě původní majitel. Zajišťovali jsme padající zeď, zajistili narušenou klenbu, provizorně jsme zastřešili věž, provedli jsme vyklízecí práce, částečně jsme zajistili padající cimbuří,“ informoval jednatel společnosti Pena plus Milan Okřina.

Celkem jsou podle jeho slov zpracované tři projekty, kromě zámku ještě na další dvě budovy. Ze zámku by měl být čtyřhvězdičkový hotel s infocentrem a sportovně rekreačním zázemím. Z další budovy by měl být cyklopenzion a z poslední agropenzion s možností ustájení koní, sloužící jako jezdecká stanice. Maximální podporu jim vyjadřují zastupitelé obce Český Rudolec, města Dačice, Národní památkový ústav a další. Zámek brzy ožije slavnostmi.

„Tato malá, na dva dny rozložená akce, má za cíl nejen podpořit propojení obyvatel Českého Rudolce a okolních obcí s historickým dědictvím, oživit zájem o méně atraktivní kulturní a historické památky, ale v neposlední řadě i upozornit návštěvníky na osud českorudoleckého zámku,“ sdělil dále Milan Okřina. Zámek by měl být o slavnostech také zpřístupněn. Bude se jednat o bezpečnou prohlídku o malé skupině lidí.

„Chtěli bychom umožnit hlavně místním, aby se podívali také dovnitř, protože v něm někteří nebyli třeba 20 let,“ vysvětlil Milan Okřina. Součástí prvního dne slavností bude vystoupení dačických mažoretek, skupiny historického šermu Rekové, pro děti střelba z kuše a další zajímavý program.

Ve druhém dni slavností se chystá například také historická bojová ukázka Osvobození Českého Rudolce v roce 1945, koncert Dačické devítky či ukázka historické vojenské techniky.