Klokánek, jenž dostal děti do péče v loňském červnu na základě předběžného opatření, je zatím nevydal.

A to i přesto, že již při první návštěvě měl ředitel domova v ruce pravomocné rozhodnutí okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou.
Nyní tento verdikt, jak již Deník informoval, posvětil i krajský soud.
„Rozhodnutí jsem obdržel mezi svátky. Vše jsem předal naší právničce, která se nyní snaží s Klokánkem domluvit,“ upřesnil Aleš Drozd. Ředitel totiž již odmítá podruhé zažít situaci, která se odehrála na podzim minulého roku.

Tehdy si pro děti přijel, avšak vedoucí zařízení v Jindřichově Hradci Emílie Popelková mu sourozence odmítla vydat a ani ho nevpustila dál s tím, že jedná na příkaz své nadřízené, tedy předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové. Ta také na okresní soud v Rychnově nad Kněžnou podala podnět k přehodnocení rozhodnutí. Soudce Ondřej Rott jej však vyhodnotil jako nedůvodný a svůj verdikt ponechal v platnosti.

„Tehdy to bylo velice nepříjemné. Proto také nyní celou situaci řeší naše právnička. Dokud nebudeme mít v ruce písemné potvrzení, že nám Klokánek děti vydá, na zdař Bůh tam nepojedeme. Mohlo by to dopadnout stejně jako tehdy, a to nechci. V listopadu jsem totiž několikrát ještě po cestě do Jindřichova Hradce s paní Popelkovou mluvil a ani jedinkrát nenaznačila, že nám děti nevydá. To jsem se dozvěděl až na místě,“ objasnil Drozd.

Do holického domova se mají čtyři sourozenci přestěhovat také proto, že již nyní tady pobývá jejich sedmiletý bratr. Ten byl do tohoto zařízení přestěhován, jelikož vzhledem ke svému mentálnímu postižení potřeboval speciální péči. „Chlapci se daří dobře. Navštěvuje speciální školu v Pardubicích a jinak tráví volný čas u nás v jedné z rodin,“ dodal Aleš Drozd. Do této samé rodiny by měly přejít i ostatní děti.
Navíc původní zákaz styku s dětmi byl již rodičům zrušen. Mezi svátky se za synem v Holicích zastavil jeho otec. „Návštěva proběhla naprosto v klidu a příjemně,“ upřesnil ředitel.

Konečný verdikt v celé kauze však nepadne dřív než na jaře. I převoz dětí do holického domova je jen na základě dílčího předběžného opatření, aby mohli být všichni sourozenci pohromadě a blíž rodičům. To zda budou svěřeny do ústavní péče nebo vráceny zpět do rodiny se teprve rozhodne.