Očkování proti tuberkulóze není povinné a pojišťovny ho nehradí. Rodiče začínají váhat. Tento úbytek se projevuje už i ve Strakonicích.

Podle lékařky Aleny Dvořákové z Oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí strakonické nemocnice to zatím není nic zásadního. „Nejprve byla situace poměrně nejasná, pak začaly prázdniny, kdy děti stejně nezveme. Méně jich asi bude. Přesto musím říci, že rodiče se svými potomky chodí a nechávají je očkovat,“ dodala.

Mirka Nováčková za Strakonic je ráda, že mohla se svými dvěma dcerami absolvovat očkování ještě, když bylo zdarma.

„Všude je spousta přistěhovalců. Každou chvíli se někde mluví o nakaženém tuberkulózou,“ poznamenala. Další obyvatelka Strakonic Kateřina Květoňová má syna malého, tak vše teprve zvažuje. „Kromě TBC je tu například i klíšťová encefalitida. Ještě uvidíme, na jaké očkování peníze dáme,“ dodala.

Podle ředitele nemocnice Tomáše Fialy dobrovolné přeočkování za úhradu nabízí toto zdravotnické zařízení v kalmetizačním centru.
„Evidenci dětí máme, čili si je zveme sami. Pokud chtějí, přijdou, pokud ne, je to věc rodičů,“ uvedl.

Nejprve se provádí takzvaný test na protilátku. Pokud je negativní, do 72 hodin následuje přeočkování. Pokud je pozitivní, není třeba přeočkovávat, takový jedinec má přirozené protilátky. Test stojí 200 korun a přeočkování pak 450 korun. Tuberkulóza se přenáší vzduchem ve formě drobných kapének, které vylučuje nemocný při kašli, kýchání či mluvení.

Výskyt TBC:

Podle světových průzkumů je tuberkulózou infikována zhruba třetina lidstva. Česká republika sice patří mezi státy s nízkým výskytem této choroby, ale i tak ročně zaznamenává kolem 1100 nemocných, z nichž přibližně stovka umírá. Poslední tři roky se situace zhoršuje kvůli přílivu imigrantů například ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Názory odborníků na zrušení povinného očkování se však různí. Co tomu říkají lékaři na Jindřichohradecku, se dozvíte v nejbližších dnech.