Píše se 21. červenec letošního roku. Na úřední desce webových stránek města Jindřichova Hradce se objevují informace a mapy, které jsou součástí návrhu nového územního plánu.

Během několika týdnů se kolem celého návrhu plánu spouští nevídaná diskuse, která dalece přesahuje i výměnu názorů, týkající se kácení v jindřichohradeckých Husových sadech.

Obyvatele města pobuřuje především v návrhu zakreslená silnice, kterou po pár dnech všichni Hradečáci znají a nazývají jako „malý západní obchvat“. Dotyčná komunikace má spojovat hlavní tahy na Prahu a na České Budějovice. Nespokojeným Hradečákům se nápad samotné komunikace, která by teoreticky mohla ulevit dopravě ve městě, vcelku zamlouvá. Nechtějí ale, aby tento „obchvat“ vedl přes určité lokality, například Sládkův kopec, Na Palici, kolem Lišného dvora nebo přes sídliště Hvězdárna.

Proti silnici, která bude podle samotného návrhu mít šířku deseti metrů, vzniklo hned několik občanských sdružení. Ta mají spolu s občany dnes poslední šanci proti návrhu podat námitky.

„Zdá se mi, že kolem návrhu územního plánu vře zbytečně moc emocí. Když se od nich oprostíme, můžeme se bavit rozumně,“ prohlásil starosta Hradce Stanislav Mrvka.

Poslední šance, jak zasáhnout do budoucnosti města – alespoň co se územního plánování týče – je pro Hradečáky dnes mezi jednou a šestou hodinou odpoledne.

V prostorách sálu kulturního domu Střelnice budou přítomni pracovníci Odboru výstavby a územního plánování, projektanti návrhu územního plánu a zástupci dotčených státních orgánů z krajského úřadu.

„Veřejné projednání je poslední možností k podání námitek a připomínek. Důležitou informací je, že písemné námitky (a připomínky) lze podávat v průběhu celého veřejného projednání, tedy až do jeho úplného závěru. Po jeho skončení tato možnost není a takové námitky by byly posouzeny jako opožděné,“ uvedla tisková mluvčí Jindřichova Hradce Karolína Průšová.

Podle tiskové mluvčí je důležité si také uvědomit, že zásadní rozdíl mezi námitkami a připomínkami je ten, že připomínky jsou řešeny podobně, ale není o nich rozhodováno, nýbrž jsou vypořádány. „Stávají se pouze podnětem pro nějakou dílčí úpravu nebo následně o změnu územního plánu v dalším období,“ dodala Průšová.

Veškeré přijaté námitky a připomínky budou zpracovány a předloženy výboru pro územní plán, který je znovu projedná s dotčenými orgány. Výsledek projednávání bude poté předložen zastupitelům města, kteří na svém zasedání mohou návrh územního plánu odsouhlasit, zamítnout nebo hlasování odložit.