Jen v prvních dvou hodinách po jejím otevření sem zavítala více než stovka lidí.

K vidění bylo na pět set kusů zvířat od více než sedmdesátky vystavovatelů z různých míst jižních Čech. Mezi vystavované rarity například patřili holubi starého českého plemene prácheňský káník, které pochází z Prachaticka.

„Termín výstavy je již tradiční, všude se pořádají na podzim, na konci sezony, kdy jich také bývá hodně. My to tady máme pod střechou, proto ji pořádáme v zimě, aby si lidé mohli doplnit chovy, než začne sezona. Nyní se také dobře prodává,“ uvedl předseda třeboňských chovatelů Rudolf Arleth.

V této souvislosti rovněž zmínil, že chovatelé na jihu Čech zaznamenávají v posledních letech velký úbytek členů. „Lidé stárnou a mladí nemají zájem. Když jsem začínal, byl věkový průměr mnohem nižší než dnešních 60 let. Děti se o chovatelství zajímají jen okrajově, a to tak do třinácti let, kdy to berou, že mají králíčky na mazlení. Pak usednou k počítačům a je konec,“ posteskl si Arleth.

Dodal, že chov těchto drobných hospodářských zvířat je dnes spíš už jenom v rovině koníčku: „Pro peníze se to dělat nedá, už jenom vzhledem k cenám obilí. Ceny zvířat se za posledních dvacet let nemění.“

Výstava by se do Třeboně měla vrátit na podzim. Protože však chovatelům bude končit nájemní smlouva a majitelka má záměr areál prodat, může být i poslední.