Víc než 1800 pacientů s akutním respiračním onemocněním na sto tisíc obyvatel bylo v sedmém týdnu hlášeno na Jindřichohradecku.

Podle praktické lékařky Jany Tiché z Třeboně je letošní sezona chřipky o poznání horší než v uplynulých letech. „Je toho hrozně. Trvá to vlastně už několik týdnů. Měli jsme tady i komplikace chřipky v podobě zápalu plic, ale úmrtí zatím zaplaťpánbůh žádné,“ říká.

Ve srovnání s předchozími roky je podle ní letos právě i víc komplikací při onemocnění chřipkou. „Zrovna jsme si říkaly i se sestřičkou, že takové dva roky to takhle intenzivní nebylo,“ podotkla a dodala, že podle informací z hygienické stanice byly zatím v okrese hlášeny tři případy klinicky závažného průběhu chřipky, které vyžadovaly hospitalizaci. Před několika lety měli v Třeboni podle Jany Tiché dokonce i jedno úmrtí na komplikace chřipky a také pacientku, která byla tři měsíce na dýchacích přístrojích, ale naštěstí se podařilo jí zachránit.

Urgentní příjem nemocnice v Jindřichově Hradci.
Urgentní příjem bojuje s náporem chřipky

V letošním roce jsou právě dýchací potíže v její ordinaci jednou z nejčastějších komplikací při chřipkovém onemocnění. Kromě toho, že už několika pacientům s těžkým onemocněním předepsali lék Tamiflu, hodně často tady píší i léky na dušnost. "Řadě lidí třeba s astmatem nebo s chronickou plicní nemocí se opravdu výrazně zhorší dýchání. A opravdu se s nimi většinou domlouvám, že by bylo vhodné neriskovat a nechat se naočkovat. A vhodné je i očkování proti zápalům plic, a to hlavně pro astmatiky," upozornila lékařka.

Správci bruslařské dráhy led měří denně na několika místech a upozorňují, že potřebnou tloušťku na hromadné bruslení ještě nemá.
Bruslaři, ještě pár dnů s Lipnem radši vydržte!

Pro člověka, který má nějaké chronické onemocnění, je podle ní riziko při chřipce velké. "I já osobně jsem se nechala naočkovat, přestože nejsem nadšený zastánce očkování proti všemu. Ale myslím, že jinak bych to tady nebyla vůbec schopná zvládat. Navíc jsem si prostudovala vše možné o komplikacích při očkování a je to opravdu jako u každého jiného léku. Komplikace se mohou objevit, ale v porovnání s miliony injekcí, které se dávají, to není nic výjimečného. Myslím, že jsou tady u nás kvůli tomu zbytečné fámy. Není to tak nebezpečné, jak se někteří domnívají," poznamenala.

Kvůli neustupující vlně chřipkových onemocnění, kdy je na Jindřichohradecku ve velké míře stále zachycován antigen chřipky A i B, tak stále zůstávají pro návštěvy zavřené nemocnice v Jindřichově Hradci i Dačicích.

Rodačka z Jindřichova Hradce Jitka Ludvíková se věnuje psaní knih.
Nechtěla bych prožít to, co postavy z mých knih, říká Jitka Ludvíková