V minulém týdnu byla celková nemocnost v Jihočeském kraji 1814 případů na 100 tisíc obyvatel. Za epidemii se přitom považuje stav nad 1700 nemocných.

Také podle praktického lékaře Davida Kinšta, který ordinuje v Jindřichově Hradci, pacientů ubývá. „Lepší se to, pacientů je rozhodně méně než před čtrnácti dny, ani případů chřipky už jsem teď moc nezaznamenal," uvedl. Nyní prý přicházejí lidé spíš jen s komplikacemi chřipky a s akutními respiračními onemocněními. „Z mého hlediska je chřipková epidemie už na ústupu," uzavřel.

Trochu jinak zatím vypadá situace podle praktické lékařky pro děti a dorost Petry Lorencové, která provozuje ordinace v Nové Bystřici a ve Stráži nad Nežárkou. „Máme plnou čekárnu, nemocní chodí dál," popsala s tím, že se jedná většinou o respirační onemocnění. „Chřipku primárně neprokazujeme, ale hlídáme si hlavně možné komplikace," podotkla lékařka. Většinou samotná nemoc u dětí trvá přibližně jeden týden. „Další týden jsou pak ještě pacienti unavení," dodala. Nejvíc nemocných je podle jejích poznatků mezi předškoláky a dětmi od šesti do čtrnácti let.

I když letošní virus chřipky zmutoval a v některých případech tak mohl přelstít i očkování, je právě to podle odborníků správnou cestou, jak s nemocí bojovat. Někteří pacienti jej navíc mají zdarma v rámci zdravotního pojištění, další na něj mohou od své pojišťovny čerpat příspěvek.

„Očkování proti chřipce a jeho úhradu řeší v současné době zákon o veřejném zdravotním pojištění. Podle něj je hrazenou službou očkování a úhrada vakcíny v provedení nejméně ekonomicky náročném proti chřipce u čtyř skupin osob," uvedl tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Zdarma se mohou nechat očkovat senioři nad 65 let, chronicky nemocní nebo klienti léčeben dlouhodobě nemocných a domovech pro seniory či osoby se zdravotním postižením.

Petra Jouzová