Krajská hygienická stanice v Českých Budějovicích zaznamenala i na Jindřichohradecku ve 39. týdnu mírný nárůst právě u akutních respiračních onemocnění, a to napříč všemi generacemi.

„Nemocní chodí, především jde zatím o infekce horních cest dýchacích. Když ale člověk vidí někoho v zimní bundě a vedle druhého v tričku a krátkých kalhotách, není se čemu divit," potvrzuje jindřichohradecký praktický lékař Lubor Kinšt.

Přestože nemocných přibývá, je právě nyní nejvhodnější doba na prevenci. Lékaři se většinou shodují a pacientům doporučují nechat se v těchto dnech očkovat proti chřipce. „Očkování je vhodné  v říjnu a začátkem listopadu právě proto, že vlna chřipek přichází většinou na přelomu roku. Protože doba účinnosti vakcíny je přibližně šest měsíců, je dobré se nechat  vždy na sezonu přeočkovat," radí.

Stejný názor sdílí i lékařka pro děti a dorost Petra Lorencová, která má ordinaci v Jindřichově Hradci, ale také v Nové Bystřici a ve Stráži nad Nežárkou. „Chodí teď sice děti s nachlazením, objevují se i některé střevní virózy, ale z mého pohledu bývá nejhorší září, které je takovým promořovacím měsícem, kdy děti nastupují do nových kolektivů," říká lékařka. Říjen a listopad je podle ní naopak klidnější a vhodný pro prevenci. „Jen je dobré předem se domluvit, aby se zdravé děti, které jdou na očkování, nepotkaly s nemocnými," upozorňuje. Aplikaci vakcíny by se měli vyhnout lidé, kteří mají akutní projevy nemoci, například teplotu.

Podle lékařů je nyní o očkování zájem poměrně velký. „Může za to také kampaň Všeobecné zdravotní pojišťovny, která svým klientům vakcínu proti chřipce nyní proplácí. Zájem se teď opravdu skokově zvýšil, což je ale dobře," míní Lubor Kinšt.

Zkušenosti s nastupujícím  podzimním nachlazením má i Jaroslava Šimečková z Jindřichova Hradce. „Moje i partnerova maminka jsou teď nachlazené. A nemocná byla i vnučka s vnukem. Zase to začíná," říká.  Přesto se však, stejně jako stále většina obyvatel, proti chřipce naočkovat nenechali. „Ani jsme o tom zatím nikdy neuvažovali," dodala.

Proočkovanost české populace je i podle Lubora Kinšta stále malá. „Dá se ale říct, že už se situace lepší," uzavřel. (jop)