Recloser tak minimalizuje dopady výpadků elektrického proudu při mimořádných událostech jako jsou vichřice, bouřky nebo sněžení.

Inteligentní zařízení pomůže rychle najít chybu na vedení a dálkově ji vymezit tak, aby v případě poruchy zůstalo bez dodávek proudu co nejméně domácností a odběratelů. "Recloser je v neustálé komunikaci s naším dispečinkem a dispečer díky informaci z recloseru pozná, kde porucha je a vysílá na místo pohotovostní službu. Tím, že má bližší určení, dokáže na místo přijet dříve a poruchu také dříve odstranit. Zasažení odběratelé se tak dočkají dřívějšího obnovení dodávek elektrické energie," popsal funkci zařízení technik společnosti EG.D Jiří Franěk.

Energetická firma letos instalovala do své sítě už několik desítek recloserů. Jedna z posledních letošních instalací proběhla ve čtvrtek u Pluhova Žďáru na Jindřichohradecku. Recloser tady pomůže omezit dopady případných poruch obcím a odběratelům na severozápad od Jindřichova Hradce směrem na Soběslav, které napájí jindřichohradecká rozvodna.

Vyjednávání o obsazení radnice se vrací na začátek.
Plánovaná čtyřkoalice v Hradci se rozpadla. Jednání jsou zpátky na začátku

"Během letošního roku se nové reclosery objevily například v okolí Studené, Slavonic, Kardašovy Řečice nebo Vlkova," upřesnil Michal Vogel, vedoucí Regionální správy Jindřichův Hradec. Uvedení vypínače do provozu zabere přibližně jeden pracovní den. Lokality pro umístění energetici vytipovávají podle četnosti poruch, například při vichřicích nebo bouřkách.

Reclosery už úspěšně fungují například na Lipensku. Linka vysokého napětí začíná v rozvodně Lipno pod hrází přehrady a napájí oblast Lipno nad Vltavou, Frymburk a pokračuje zalesněným územím až do Černé v Pošumaví. Právě v části mezi Frymburkem vznikají časté poruchy. "Dříve, když byl spínací prvek s ochranou pouze na rozvodně Lipno, byli při poruše omezováni zákazníci na celém vývodu včetně obcí Lipno a Frymburk až do Černé v Pošumaví. Dnes máme instalovaný recloser za obcí Frymburk a při poruše mezi Frymburkem a Černou v Pošumaví už nejsou omezování zákazníci z Frymburku a Lipna, kde je energie dál k dispozici," vysvětlil Jan Chromý, vedoucí vedoucí dispečinku 22 kV a plynu v Českých Budějovicích.

První recloser v Jihočeském kraji nainstalovali energetici v roce 2019, současné době jich je už kolem šedesátky. V celé síti EG.D, která čítá přes 66 tisíc kilometrů vedení je těchto chytrých vypínačů už 150.