Čím se zabývá vaše organizace a jak vznikla?

Hlavním posláním našeho občanského sdružení Cibela je pomoc zvířatům. Snažíme se podporovat a pomáhat útulkům a dalším zařízením pečujícím o opuštěná a týraná zvířata, nejen psy a kočky, ale i o ta volně žijící. Snažíme se zajistit potřeby pro jejich provoz, jako je krmení, chovatelské potřeby, léčiva, deky a tak dále. Sháníme finanční prostředky na potřebné lékařské zákroky, ale také pomoci přímo přiložením rukou k dílu při renovaci a opravách, a také s propagací na internetu, v tisku a dalších médiích. Také sami poskytujeme dočasné domovy psům a kočkám, kteří naši pomoc potřebují a není možné z různých důvodů jejich umístění do jiných zařízení nebo potřebují individuální péči. V další řadě se snažíme řešit případy zanedbání péče či týrání zvířat.


Jak řešíte problém týraných zvířat?

Pokud se k nám dostane informace o takovémto případu, pochopitelně žádáme příslušnou Krajskou veterinární správu o prošetření situace. Ne vždy jsme ale s jejich závěry spokojeni. Když dle našeho názoru nedochází k nápravě, snažíme se s majiteli těchto zvířat domluvit, aby se jich vzdali a předali je do naší péče dobrovolně. Samozřejmě se snažíme veřejnosti osvětlit problematiku opuštěných a týraných zvířat pořádáním různých akcí pro pejskařskou veřejnost a když čas dovolí, navštěvujeme s našimi vlastními psy dětské domovy a azylové domy. Tam jednak vysvětlujeme dětem, jak se chovat ke zvířatům, a také se snažíme posilovat k nim jejich vztah. A dále jim zajistit aspoň na chvíli příjemný pocit z psího pomazlení a společných her.


Kolik zvířat se díky vaší organizaci podařilo již umístit novým majitelům?

Cibela byla založena na podzim roku 2007. Původně nás ani nenapadlo, že budeme sloužit jako azyl pro zvířata, ale v roce 2008 jsme občas přijali do péče pejska, který to potřeboval a v roce 2009 jsme takto začali pomáhat i kočičkám, jelikož v jižních Čechách není pro ně žádný útulek. Celkově jsme už našli nové domovy 147 pejskům a 223 kočičkám. Statistika umístění v letech: 2008 14 pejsků, 2009 9 pejsků a 39 kočiček, 2010 22 pejsků a 132 kočiček, 2011 102 pejsků a 52 kočiček. V současné době je u nás ubytováno 22 koček a 3 pejsci. Pejsci a kočičky, ubytovaní v našich depozitech, s námi žijí v domácnostech, což přináší řadu výhod po jejich adopci. Pejsci si u nás zvykají na pravidelné venčení, čistotě doma a učíme je základní povely, aby mohli brzy chodit bez vodítek a noví majitelé s nimi neměli tolik práce. Většinou se nám dobře sžijí i s kočičkami. Kočičky s námi žijí také v bytech, takže se hned po přijetí učí chodit na kočičí záchod. Nám tato forma péče dává možnost naše dočasné obyvatele mnohem lépe a rychleji poznat než v klasickém útulku.


Stává se, že noví majitelé zvířata vrací? Proč se tak většinou děje?

Snažíme se nové majitele vybírat zodpovědně a co nejvíce jim o zvířátku, které chtějí adoptovat, povědět. Aby věděli, jaké jsou jeho potřeby, co od něj čekat a vůbec zjistit, jestli je pro ně vybrané konkrétní zvíře vhodné. Někdy se stane, že si noví majitelé podle fotky vyberou pejska nebo kočičku a při rozhovoru s námi nebo při osobním kontaktu společně zjistíme, že mnohem vhodnější je pro ně jiné zvířátko. Bohužel i přes to se někdy stane, že se k nám kočka nebo pejsek vrátí. Stalo se nám, že majitelé uváděli třeba, že kočička je doma nečistotná, u nás jsme pak zjistili, že ne že je nečistotná, ale spíše že je přehnaně čistotná a potřebuje mít neustále uklizenou toaletu, a pak na ni bez problémů chodí. Bohužel se nám stalo i to, že jsme zvíře museli odebírat z péče, protože noví majitelé nedodrželi podmínky uvedené ve smlouvě, kterou při převzetí zvířete s námi podepisují. Krom toho, že o zvíře budou řádně pečovat a nebudou mu působit příkoří, je pro nás důležité, aby nebylo zapojováno do reprodukčního cyklu.


Je více opuštěných koček nebo psů, a o která zvířata je větší zájem?

Na nás se obrací většinou lidé, kteří nacházejí opuštěné či toulavé kočky, ale je to spíše způsobeno tím, že problematika opuštěných koček nezajímá obce a nemají pro ně vlastní zařízení. Pro psy existují v jižních Čechách útulky a záchytné kotce, pro kočky nikoli, takže bohužel tuto roli přejímáme my, i když naše kapacity a možnosti jsou dosti omezené, takže nemůžeme pomoci všem. Největší zájem je pochopitelně o mláďata. Pokud se k nám dostanou štěňátka, není problém je umístit, horší je to již s dospělými a hlavně se staršími pejsky, či pejsky s handicapem. V létě jsme doslova zavaleni koťaty, protože bohužel spousta lidí zavrhuje kastrace jako něco nepřirozeného. My kastrace považujeme za jednoznačně pozitivní krok. Dnes a denně setkáváme s bezprizorními zvířaty, kterých je moc a nemá smysl jejich řady ještě rozšiřovat, ale vyhodit pak koťata v igelitce v lese či do popelnice jim asi přijde normální.


Pořádáte četné programy pro veřejnost, máte nějaké z kterých si mohou lidé odnést mazlíčky domů?

Pořádáme akce pro pejskaře jako pochody se psy, výstavy kříženců. Samozřejmě s sebou bereme i pejsky, které máme momentálně v péči a je možno si je přímo na akci adoptovat. Každoročně se také v rámci výstav Hobby, mezinárodních výstav psů a vánočních trhů prezentujeme na Výstavišti v Českých Budějovicích, které nám zde uvolňuje prostory zdarma, za což jim jsme velice vděční, a i zde nabízíme pejsky a kočičky k adopci. Někteří lidé mají pocit, že pejsci z útulků jsou problematičtí, a tak i zde můžeme široké veřejnosti ukázat, že jsou to milí a hodní pejsci, kteří prostě jen měli v životě smůlu. Každý rok v září se v Praze koná největší umisťovací výstava psů a koček z útulku Sen zvířat, kam i my vyrážíme se svými svěřenci a hledáme jim nové majitele.