„Po práci jsem se ptal v okolí, ale zatím nemám nic. Je to dva roky, kdy nás dost dlouho nechali na šedesáti procentech platu. Psychologicky nás tam drželi, abychom neutekli. Chtěli naplnit sklad, vyždímat nás, a pak cihelnu zavřít,“ řekl Josef Kuchta.

Záměr o ukončení výroby v Letech oznámila nadnárodní firma Wienerberger – cihlářský průmysl svým zaměstnancům 26. června. Z 38 pracovníků zde zůstanou pouze tři ve skladu.

Zpráva zaskočila i Josefa Volfa: „Moje paní v cihelně pracuje jako vedoucí expedice. Předpokládala, že když je šéfovou a dělá to téměř dvacet let sama, tak tam zůstane.“

Podle jeho slov bývá zvykem, že expedient v cihelně zůstává do vyprodání zásob. „Její kolegové se diví, že na její místo jde sekretářka, která to nikdy nedělala. Ženě je padesát dva let, a neví, kde teď sežene práci,“ dodal Volf.

Ředitele cihelny Viléma Gažara pozvali zastupitelé přímo na své jednání. Tam se snažil vzniklou situaci uklidnit: „Zaměstnanci mají nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu a tříměsíční plat jako odstupné. Pokud někdo přistoupí na dohodu o ukončení pracovního poměru k 1. srpnu tohoto roku, má nárok na pětinásobek průměrného platu,“ sdělil na zastupitelstvu.