Rozhodně byste měli mít po ruce kontakty na svou pojišťovnu, zdravotní pojišťovnu, banku a popřípadě 
i český konzulát v zemi, kam jedete. Stát vám ale může pomoci jen v rozsahu možností (viz infografika).

close Když má turista problémy v cizině. info Zdroj: red zoom_in
Před odjezdem je dobré se zaregistrovat v systému DROZD, což je Dobrovolná registrace při cestách do zahraničí (drozd.mzv.cz).
V případě zhoršené bezpečnostní situace v zemi či jiném druhu ohrožení umožňuje systém konzulárním pracovníkům rychle 
a efektivně poskytnout potřebnou asistenci.

To se stalo i po úterních útocích v Turecku. Ministerstvo přes DROZD rozeslalo informaci o tom, co se v Istanbulu stalo, doplněnou o kontakty na konzulát.

V rámci ministerstva zahraničních věcí byl navíc nově ustaven konzulární tým rychlého nasazení, který je připraven kdykoliv poskytnout pomoc občanům Česka v situacích, kdy není v kapacitních možnostech zastupitelského úřadu vzniklou situaci řešit.

Vyslání tohoto týmu se předpokládá v mimořádných krizových situacích, 
při kterých je zasažen větší počet občanů České republiky – ať při nehodě autobusu či při přírodních pohromách.

Samotní tuzemští cestovatelé by si před cestou měli zkontrolovat nejen dopravní situaci, jedou-li autem, ale také informace o aktuálních doporučeních a varování 
k jednotlivým státům světa na webu, twitterovém účtu či facebookové stránce ministerstva zahraničních věcí.
Přes léto poslouží i konzulární jednatelství v nejvytíženějších destinacích – 
v Bulharsku (Burgas), Chorvatsku (Rijeka a Split) 
a Španělsku (Barcelona).

Již devátý rok v Chorvatsku a čtvrtý rok v Bulharsku budou hlídkovat společně 
s místními i čeští policisté.

Jiří Humplík

close anketa info Zdroj: red zoom_in

Praktické rady:

Na cestovním pojištění nešetřete
Kvalitní cestovní pojištění je na zahraničních pobytech tou nejdůležitější součástí výbavy. Přesto se mnoho lidí nepojišťuje. „Nešvarem je, že se lidé při cestování Evropou spoléhají pouze na své domácí zdravotní pojištění. Nezbytné lékařské pomoci se jim sice v zemích EU dostane, má to však háček," upozorňuje Mario Böhme z Oborové zdravotní pojišťovny. Česká zdravotní pojišťovna může klientovi proplatit jen takovou částku, kolik stojí daný lékařský úkon v tuzemsku, a to bývá jen malá část celkových nákladů za nezbytné ošetření. „Zbytek musí zaplatit sám klient. A kolikrát jde o statisícové částky. Přitom cena pojištění je nízká, u nás třeba i nulová," dodává Mario Böhme a přidává jeden konkrétní případ: „Během horské túry utrpěl muž úraz, zasahovala u něj horská služba, turista bohužel nepřežil. Jeho dědicové však musejí splácet nemalou sumu v eurech." (ra)

Kartu vám pojistí, peníze ne
V minulosti jsme byli zvyklí platit na zahraniční dovolené především v hotovosti a peníze měnit ve směnárnách. Posledních pár let ale již řada Čechů 
v cizině používá platební karty, vyplývá z údajů tuzemských bank. Vzít si na dovolenou kartu místo velkého obnosu hotovosti je především bezpečnější, na rozdíl od karty totiž hotovost pro případ krádeže či ztráty nelze pojistit. Nicméně menší hotovost v místní měně je dobré mít u sebe již před odjezdem a při cestě, byť by šlo jen o pár drobných. Budou se hodit na parkovné, mýtné či spropitné. Nosit u sebe vysoký finanční obnos je ovšem riskantní. (jh)

Porouchalo se vám auto. 
Jak přivolat asistenci?
Motoristé často naletí na nevýhodné služby odtahových služeb. Bez ohledu na to, kde má motorista pojištěné vozidlo, je v tuzemsku nejlepší vytočit číslo 1224. Operátor zjistí pojišťovnu, u které mají řidiči uzavřené povinné ručení. Poté je přepojí na smluvní asistenční společnost, která zařídí opravu nebo odtažení. V zahraničí ale tahle linka nemusí fungovat u všech operátorů. Pak je nejlepší zavolat na telefonní číslo uvedené v zelené kartě. „Ze statistik vyplývá, že téměř k polovině všech zásahů asistenční služby dojde v sousedním Německu. Je to důsledek toho, že Německo bývá tranzitní zemí při cestách na dovolenou," říká Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. Nejčastějším problémem, kvůli kterému řidiči volají asistenční službu, bývá porucha motoru, defekt pneumatiky nebo potíže se spojkou či řazením. (rš)