Je to tady jako v Kocourkově. Hodnotí občané součané politické klima. Redakce oslovila deset lidí, osm z nich by poslance okamžitě zbavili mandátů.

„Všechny bych je vyhnala a nejlepší by bylo zakázat jim znovu kandidovat. Vždyť mají starost jen o vlastní peníze, to teď dali zcela jasně najevo,“ rozhořčila se nad zrušeným termínem parlamentních voleb například Miloslava Smutná z Tábora.

Patrik Landobský je naopak rád, že si poslanci sní, co si nadrobili. „Ať si tu ostudu pěkně vypijou až do dna.“

ČSSD, která v úterý smetla listopadový termín voleb, zamotala hlavu i Táboru a Veselí. Obě města měla totiž s předčasnými parlamentními volbami spojená i místní lidová hlasování.

„V Čekanicích se měl zároveň zvolit i výbor této příměstské části. Když teď referendum uděláme samostatně, je otázkou, kolik k němu přijde lidí,“ naznačil šéf odboru vnitřních věcí Vladimír Helma. Předpoklad ale je, aby se hlasování konalo v listopadu.

K tomu je však nutné mít na papíře podpisy od 20 procent trvale žijících občanů. Tím by dali najevo, že samosprávný výbor chtějí. „Zatím jich mám kolem stovky, takže chybí zhruba čtyřicet podpisů. Pak je v říjnu předložím radě a v listopadu by se mohlo hlasovat,“ naznačil postup místostarosta Martin Jirovský.

Hlasování čeká také občany Veselí. Podle jeho výsledku se rozhodne o stavbě Lidlu u kulturního domu. Kdy se bude konat, by se měli zastupitelé dohodnout za dva týdny.