Dačičtí středoškoláci a jejich pedagogové zahájili školní rok vskutku neobvykle. Jak popisuje mluvčí hasičů Vendula Matějů, ředitel školy na úvod cvičení oznámil možný problém na linku 112 a ihned zahájil evakuaci celého objektu. Operační důstojník hasičů vyslal na místo jednotku profesionálních hasičů ze stanice Dačice, kolegy ze stanice Telč, jednotku SDH města Dačice a Policii ČR, záchranku a Městskou policii Dačice.

„Jako první do školy přijela dačická profesionální jednotka, která průzkumem prověřila, že evakuace objektu proběhla a většina žáků a personálu je v místě shromaždiště. Sedm osob ovšem chybělo. Hasiči ihned zahájili radiační průzkum, a to společně s vyhledáváním pohřešovaných osob. Ty byly postupně nacházeny a po prvotním ošetření úrazů, jež si způsobily při evakuaci, byly transportovány na místo určené zdravotnické záchranné službě Během průzkumu jednotky nalezly místo se zvýšeným ionizujícím zářením. Proto velitel zásahu povolal na místo mimořádné události kontejner pro dekontaminaci osob," líčí další dění.

Na budovu bývalé celnice Halámky se smutný pohled. Kolem se válí odpadky a budovy "vyzdobili" sprejeři.
Opuštěná celnice v Halámkách hledá nové využití. Může sloužit rekreaci i nákupům

„U čtyřiceti osob byl předpoklad, že se pohybovaly v blízkosti zdroje ionizujícího záření, proto bylo nezbytné u nich provést kontrolu pomocí radiometrických přístrojů jednotlivců a následnou dekontaminaci. Poté, co všichni, kteří museli dekontaminací projít, byli zcela jistě očištěni, bylo cvičení ukončeno," doplňuje Vendula Matějů ke cvičení.