Cyklističtí šampioni závodili i v Jindřichově Hradci. Fanoušci jásali, řidiči si ale cestu do centra města museli rozmyslet.


„Pro mě jako pro cyklistu to byl svátek. Navíc je to jedinečná příležitost vidět celou jezdeckou špičku včetně Sáblíkové,“ přivítal pořádání závodu v centru města Radovan Chládek z Jindřichova Hradce.

Řidičům však přinesly závody spíše komplikace. V době od 8.30 do 16 hodin bylo v sobotu a v neděli uzavřené prakticky celé centrum města. Trasa vedla i do Políkna, odtud do Plavska, směrem na Polště a Buk.
Uzavírky zajišťovali policisté s organizátory akce.

„Místní řidiči o omezení většinou věděli, zaskočeni však byli přijíždějící turisté. Pokud někdo potřeboval vjet do uzavřeného prostoru, předali jsme ho organizátorům a ti mohli vjezd umožnit,“ uvedl vrchní strážník Městské policie Jindřichův Hradec Luboš Müller.

Podle informací z včerejšího podvečera nezaznamenala za celý víkend žádnou dopravní nehodu či karambol v Jindřichově Hradci a okolí ani státní policie.

O několik dní dříve zažila cyklistický svátek i Nová Bystřice, kde se jela první etapa závodů.

„Reakce na závod byly kladné, i když se tam stala jedna nepříjemnost, kdy policistou nebyl umožněn průjezd tatínkovi, který jel s nemocným synem od lékaře. Samozřejmě by se to stávat nemělo,“ řekl starosta města Jiří Zimola.

Dodal, že závodníci i trenéři chválili zdejší krajinu. Závod byl podle starosty organizačně dobře zvládnutý. Žádný úraz se naštěstí nestal. V knize návštěv na webových stránkách města bylo také mimo jiné poděkování organizátorům za cyklozážitek od Pavla K. z Nové Bystřice.

Cyklistický závod se dotkl i Třeboně a okolí. Tady trasu zajišťovali kromě policistů i hasiči. „Došlo k několika incidentům s neukázněnými řidiči, turisty, kteří projeli zábranami,“ uvedl člen dobrovolných hasičů Miroslav Hejl, který pomáhal zabezpečovat trasu v Domaníně. Dodal, že s místními lidmi problémy nebyly, pokud někdo potřeboval přejet ulici, pustili jej, když to bylo bezpečné.

Trasou projížděly i zastávkové autobusy s doprovodným vozidlem. „Fandili jsme, moc se nám to líbilo. Byl to ale fofr, když kolem projeli šedesátkou,“ podělil se o dojmy ze závodu Miroslav Hejl.

Miroslava Kolářová, Stanislava Koblihová