K pohybu po městě využívají Jindřichohradečáci ve stále větší míře jízdní kolo. Společně s tím sice v posledních letech značně zhoustla síť cyklostezek, ovšem ráz některých ulic neumožňuje je vybudovat kdekoliv. Zejména páteřní komunikace jsou proto často pro cyklisty nebezpečné, přičemž stezka či alespoň speciální jízdní pruh nepřipadají vzhledem k jejich charakteru v úvahu.

Přesto ani zde nechce město na cyklodopravu rezignovat, a proto hodlá podle místostarosty Bohumila Komínka vytvořit jakési alternativní řešení, jímž se stanou cyklopiktogramy. K jejich instalaci chce radnice přikročit například v Růžové, Pražské, Vídeňské, Jáchymově či Jarošovské ulici. „Zhruba do konce září bychom měli mít připravenou projektovou dokumentaci, takže cyklopiktogramy umístíme na tyto komunikace někdy na jaře příštího roku," informoval Bohumil Komínek. Zároveň vysvětlil, co to bude znamenat v praxi. „V těchto ulicích se objeví při pravém okraji označení s cyklistou, které upozorní řidiče automobilů na pohyb kolařů. Pro ty samotné to tak bude bezpečnější, neboť auta sice na pruh vymezený piktogramy mohou vjet, ale při předjíždění cyklisty budou muset zachovat dostatečný odstup," objasnil místostarosta.
Nebude se tedy jednat o klasický vyhrazený pruh, nicméně prostor pro cyklisty bude jasně vymezený. Ale i tuto alternativu mnozí z nich vítají. Patří mezi ně i Ivana Tejčková ze sídliště u Nádraží.„Já auto neřídím, takže do práce jezdím po většinu roku na kole a někdy je to vážně o strach. Kolikrát raději sesednu a vedu ho. Tohle by, myslím, mohlo trochu pomoct tomu, že by na nás auta brala větší ohled," míní.

Cyklopiktogramy jsou pravidelně se opakující symboly jízdního kola a šipek, které jsou nastříkané na povrch silnice. Upozorňují řidiče na pohyb cyklistů.