Takzvaná zelená linka, která vyjíždí z Českých Budějovic směrem na Jindřichův Hradec, pokračuje přes Novou Bystřici a Slavonice až do Znojma.

Dopravní systém Cyklotrans tak vstoupil do své deváté sezony. Letos poprvé však musel kvůli úsporám redukovat spoje.

Cyklotrans nabízí šest základních víkendových linek, všechny vyjíždějí z budějovického autobusového nádraží. Během června a září bude jejich provoz omezen pouze na soboty. „Zrušili jsme neděle, o které ale byl vždy výrazně nižší zájem, takže myslím, že se to tolika lidí nedotkne,“ uvedl Vladimír Votřel, koordinátor dopravního systému Cyklotrans.

Úspory byly podle něj nutné kvůli nepříznivé situaci v loňském roce. Provozovatelům cyklobusů nepřálo počasí a navíc se zvedla cena nafty. „Bylo to tak dramatické, že jsme ještě v březnu nevěděli, jestli vůbec vyjedeme. Nakonec se to ale podařilo vyřešit několika škrty na nejméně využívaných spojích,“ komentoval Votřel.

O letních prázdninách pojedou víkendové linky i v neděli, navíc je doplní několik všednodenních spojů. Od pondělí do pátku vyrazí do terénu Šedá linka, která míří přes Prachatice a Volary na Kvildu, a Vltavská linka do Horní Plané. Úspory postihly Zelenou linku do Znojma, která bude jezdit jen v jediný všední den, a to pátek.

I přes škrty je ale Cyklotrans stále nejrozsáhlejším systémem cyklobusů v České republice. Jízdní řády a seznamy zastávek najdou zájemci na webových stránkách www.cyklotrans.cz.

Po prázdninách by také mohly začít vozit turisty autobusy vybavené nosiči na kola z rakouského Raabsu a. d. Thaia, přes Dobersberg do Telče, které by měly mít zastávku také ve Slavonicích a Dačicích.
Zatím je vše ve fázi vyjednávání. Doprava by se měla podle vedoucího odboru dopravy kraje Vysočina Radka Handy financovat ze zdrojů dolnorakouské zemské vlády.

„Teď je to na rakouské straně, je již vybraný dopravce, který bude žádat o mezinárodní licenci a pravděpodobně bude i usilovat o další zastávky například ve Slavonicích a Dačicích. Nyní o tom budou rozhodovat české a rakouské ministerstvo dopravy,“ vysvětluje Handa.

Zatím to vypadá, že by linka mohla začít jezdit od září, a to vždy od pátku do neděle.

Andrea Zahradníková, Lenka Novotná