Návštěvníci mohli usednout do letadla nebo si připomenout hrdinství válečných pilotů

Obě atrakce byly součástí oslav pětiletého výročí založení Leteckého muzea Viléma Götha. To svůj název dostalo od válečného pilota, který padl v bitvě o Británii v roce 1944. Vilém Göth, který v Dačicích žil, zde má také pamětní desku a na jeho památku byla v Dačicích jeho jménem pojmenovaná i jedna ulice.

Začátky

Muzeum, jehož zakladatelem a majitelem je Vlastimil Kolomazník začínalo nejprve v areálu městského parku v prostorech „Pod betonem“.
„Tyto prostory však byly dost vlhké, proto jsme se porozhlédli po jiných a ve spolupráci s městem již tři roky působíme na náměstí Palackého v budově, kde bývala truhlárna,“ uvedl Vlastimil Kolomazník a doplnil, že v příštím roce rozšíří muzeum ještě o jednu místnost, kterou však musí po skončení této sezóny ještě upravit.

„Exponátů je dost. Velkou část z nich jsme dostali jako dary od leteckých nadšenců, ale také od úplně normálních lidí. Také spolupracujeme s leteckými podniky či část exponátů jsme objevili třeba na burzách,“ vysvětlil Kolomazník.

Současnost

I když je velká část muzea věnovaná letadlům a hrdinům druhé světové války, jeho cílem je představit a ukázat návštěvníkům i současného letectví.

Expozice muzea je členěna do několika samostatných okruhů.
„Své místo zde mají letci britského královského letectva, různé části letounů, ale také pilotní výstroj, letecké přístroje, modely a další zajímavosti,“ uzavřel majitel muzea, které je o prázdninách otevřeno, kromě pondělí, denně.

Hlavní atrakci pro návštěvníky však v sobotu představovalo již zmíněné ultralehké letadlo, které na náměstí přijel ukázat dačický rodák Ladislav Veselý, horkovzdušný balon či funkční model akrobatického letadla, který představil Lukáš Nesnídal.

S vnuky zavítala na oslavy také Marie Kočová z Dačic. „Je to tu opravdu zajímavé. Děti si mohly vlézt do letadla a vyzkoušet, jak to vypadá v palubní kabině a také výstava uvnitř muzea byla velmi pěkná,“ řekla Kočová.

Dalším návštěvníkem, který do muzea zavítal, byla Libuše Kubešová z Plané u Mariánských lázní. „V Dačicích jsme na výletě. Vždy se snažíme poznat co nejvíce z místních památek. Letecké muzeum se mi velmi líbí. Nejvíce jsem ocenila krásné modely letadel,“ prozradila Kubešová.

Budoucnost

A co by si přál majitel muzea do příštích let. „Když vidím ten zájem návštěvníků, mám ohromnou radost. Za těch pěl let jsme si vybudovali docela dobrou pověst, a proto si myslím, že se o budoucnost nemusíme bát. Jak už jsem řekl, s rozšířením prostorů můžeme návštěvníkům nabídnout další exponáty, které jsou v současné době v našem depozitáři,“ uzavřel Kolomazník.