Další posun v boji proti omezení zubní pohotovosti v souvislosti se změnou systému služeb zubařů se odehrál v Dačicích.

Starosta Karel Macků po několika jednáních se zástupci stomatologické komory, krajským úřadem či největší zdravotní pojišťovnou zaznamenal zatím alespoň dílčí úspěch, kdy došlo k vypsání výběrového řízení na místo zubního lékaře ve městě. „Nechceme jenom říkat, že problém existuje, ale chceme se podílet na jeho řešení,“ říká starosta a vysvětluje, že právě proto rada města schválila, že pokud se zubní lékař přihlásí, město mu přednostně nabídne městský byt.

Karel Macků zmínil i to, že místní vnímají změnu v systému pohotovostních služeb jako výrazné zhoršení zdravotní péče ve městě. „Je to časté téma i na setkání s občany v místních částech. Pokud bych mohl použít slova jednoho z diskutujících, tak naši domácí mazlíčci teď mají lepší zdravotní péči než my, protože když vám onemocní pes, obrátíte se na jakéhokoli veterináře v Dačicích a ten vám pomůže, zatímco člověk musí jet za zubařem v nejhorším případě až na opačný konec okresu,“ vypověděl.

Zda se podaří zubního lékaře sehnat zatím není jasné. Pokud by se to ale podařilo, je starosta připraven jednat s dačickými lékaři o dalším vývoji situace v pohotovostních službách.

Podle předsedy oblastní stomatologické komory Pavla Havlíčka je ale celková situace co do počtu zubních lékařů nepříznivá a je tak možné, že sehnat nového lékaře do Dačic nebude snadné. "Stává se, že se výběrové řízení musí i několikrát opakovat," zmínil.