Dosud platilo, že o víkendech měli pohotovost vždy zubaři jak v Hradci, tak i v Dačicích. Od soboty si ale služby budou střídat lékaři z celého okresu a k dispozici bude vždy jen jeden v daný den. Pro pacienty z Dačic to tak znamená, že s bolestí budou muset jet třeba do Chlumu u Třeboně.

Starosta Dačic Karel Macků již chystá jednání s největší pojišťovnou a Jihočeským krajem, zda by se nepodařilo najít nějaké lepší řešení. Dačičtí se chystají jednat i se zubaři z města a okolí.

„Myslím, že pokud by pohotovost fungovala na území obce s rozšířenou působností, mikroregionu, tak by to bylo řešitelné,“ míní starosta a dodává, že vzdálenosti do Slavonic či Studené jsou pro Dačičáky schůdnější, než například Kardašova Řečice. "Ozývají se i lidé, že vzdálenosti jsou opravdu nepřijatelné," poznamenal.

Jak ale vysvětlil předseda Oblastní stomatologické komory Pavel Havlíček, důvodem byl snižující se počet a rostoucí věk lékařů, a tím stále obtížnější personální obsazení pohotovostní služby v Dačicích v plném rozsahu. Navíc situace by mohla být pro pacienty ještě složitější. Ve hře byla i varianta, že by lékaři sloužili zákonné pohotovosti v centrální ordinaci v Českých Budějovicích.

Od nadcházejícího víkendu budou podle informací Pavla Havlíčka budou pohotovost nyní sloužit ve svých ordinacích téměř všichni zubní lékaři na Jindřichohradecku, a to o víkendech a svátcích od 8 do 12 hodin. Dodal, že organizace pohotovostních služeb byla projednána a schválena Odborem zdravotnictví krajského úřadu v Českých Budějovicích, jakožto provozovatelem pohotovostních služeb v rámci Lékařské služby první pomoci ze zákona. "Opravdu bych si přál, aby se situace uklidnila," říká Pavel Havlíček.

Obavy z nového systému pohotovostních služeb mají samozřejmě i samotní pacienti. "Je to velmi nepříjemné pro všechny Dačičáky. My, obyčejní občané, přece nemůžeme za to, že je nedostatek zubních lékařů a také se ani nemáme jak bránit," říká Jana Zarečná z Dačic. Dodává, že je potřeba doufat, že řešení, které podnikne starosta města se svým týmem, bude ke spokojenosti občanů. "Protože nic jiného nám nezbývá, než čekat, když žádný zubař v Dačicích již nové pacienty nepřijímá a lékaři se i brání navyšování víkendových služeb," zmínila.

Pohotovost o víkendu 17. a 18. února:
Sobota 17. února, 8 – 12 h
Ivo Bouchal, Vrchlického 5, Třeboň, tel.: 384 723 036
Neděle 18. února, 8 – 12 h
Jiří Cuřín, Třeboňská 215, Chlum u Třeboně, tel.: 384 797 235