VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dámský klub ve Velenicích zahajuje činnost

České Velenice – Ve středu v 18 hodin se v Českých Velenicích uskutečnila první zahajovací schůzka takzvaného Dámského klubu, jehož záměry Deníku představila Helena Jabůrková.

15.9.2010 3
SDÍLEJ:

Helena Jabůrková je jednou ze tří zakládajících členek nového Dámského klubu v Českých Velenicích.Foto: rodinný archiv

Velenické ženy chystají výtvarné dílny, kurzy tance a další aktivity.

„Jde o projekt zaměřený na rozvoj kulturní, kulturně vzdělávací a poznávací činnosti s důrazem na zapojení co nejširší veřejnosti z řad dospělých i dětí ve městě a nejbližším regionu. Činnost Dámského klubu sestává z pravidelných schůzek klubu kde budou hodnoceny akce již proběhlé a připravovány akce následující. Řešit na těchto schůzkách budeme i veškeré došlé náměty, připomínky, dotazy a návrhy na činnost,“ popsala Helena Jabůrková.

Těchto schůzek se může účastnit kdokoliv, kdo má zájem se na přípravě činnosti Klubu aktivně angažovat. K zajištění činnosti Dámského klubu budou podle jejích slov využívány především prostory kulturního domu Beseda v Českých Velenicích, v některých případech také prostory v základní škole, zasedací místnost v budově hasičské zbrojnice, popřípadě i v budově městského úřadu nebo v tělocvičné TJ Lokomotiva, a to dle zaměření a rozsahu jednotlivých činností.

„Neobejdeme se bez finančního zabezpečení, rádi bychom proto oslovili sponzory z řad místních podnikatelských subjektů, popřípadě i řad soukromých osob, a také požádali o příspěvek na činnost z rozpočtu města České Velenice, a pokud bude Jihočeský kraj vyhlašovat grant na projekty z oblasti kultury, tak požádáme i tento grant pro rok 2011 a další. Pochopitelně některé akce budou částečně uhrazeny i z účastnických poplatků,“ uvedla.

V Dámském klubu mají jednotlivé aktivity rozděleny podle témat. Ve výtvarných a řemeslných dílnách se lidé budou učit různé výtvarné a rukodělné techniky jako je batikování, malba na sklo, vyšívání, výroba drátkovaných drobností, různé způsoby balení dárků, zhotovování různých ozdobných dekorací ze dřeva a jiných přírodních materiálů. „Dále si osvojíme techniky zdobení perníčků i velikonočních kraslic, ukážeme si, jak zhotovit výzdobu z tradičních materiálů na Vánoce i Velikonoce, připomeneme si zapomenuté tradice při pečení cukroví, vyrobíme si ručně originální vánoční přání či jmenovky na dárky a podobně.“

Dalším tématem jsou Výpravy za lidovými řemesly.

„Výpravy nás zavedou do dílen lidových řemeslníků, kde se dovíme něco o tradiční výrobě dřevěných šperků a doplňků, přírodních mýdel, košíkářství, hrnčířství a keramické výrobě, tkalcovství, výšivce rybí šupinou i jiných technikách výšivky, kovářství a jiné,“ vysvětlila Helena Jabůrková.

Dámský klub plánuje také cyklus s názvem Pohyb a tanec: „Ten nás seznámí v jednotlivých ukázkových lekcích s aerobikem, zdravotním cvičením pro ženy, pilates, jógou, relaxačním a dechovým cvičením, břišním tancem, salsou, flamengem a dalšími způsoby pohybu i tance. V rámci tohoto cyklu uspořádáme i dvou či třídenní seminář country tanců, na který pozveme zájemce z Velenic i z okolí. A tak, jako již úspěšně funguje skupina břišních tanečnic, stejně chceme založit taneční skupinu country tanců pro dospělé a ve spolupráci se základní školou i kroužek dětských country tanců.“

Pravidelně by se členové Dámského klubu měli setkávat na soutěžních odpoledních s netradičními aktivitami jako jsou například střelba z kuše nebo lukostřelba, petangue, gorodky či šipky, drakiáda, soutěžní odpoledne ve stolních hrách jako dáma, šachy, člověče nezlob se, skládání puzzle, luštění křížovek či sudoku.

Jedním z plánovaných témat je také Vzdělávání a poznávání, má v náplni připravenou třídílnou přednášku s názvem První pomoc pro každého, v plánu jsou i další besedy se zdravotní tématikou. „Navážeme na přednáškové cestovatelské besedy s promítáním se zajímavými cestovateli a dobrodruhy. Rádi bychom uspořádali odpoledne věnované různým etnickým kulturám, abychom se dověděli, jak se žije i jinde ve světě,“ upřesnila.

Další aktivita má název Viděno přes objektiv fotoaparátu, kde je cílem zapojit širokou veřejnost do účasti na volných fotovýstavách na dané téma, konaných v městské knihovně.

„Dále bychom chtěli uskutečnit cyklus Recepty ze šuplíku, které doplní naše kuchařské dovednosti o spoustu zajímavých, chutných i zdravých receptů nejen ze šuplíků našich babiček i maminek, ale i podle nejnovějších trendů zdravé výživy. Doufáme, že se zkušené kuchařky s námi podělí o svoje umění i fígle a triky jak si poradit při vaření.“

Helena Jabůrková plánuje také cyklus Od každého fochu trochu, který bude ze světa módy, ale i hudby.

„Zúčastníme se módních přehlídek, nahlédneme do tajemného světa symboliky a moci drahých kamenů, dozvíme se o významu snů. Kdo chce, může si nechat věštit budoucnost z karet, uspořádáme burzu knih či sportovních potřeb nebo bleší trh. Ve světě hudby se ocitneme při adventním koncertu, ve spolupráci se školou se seznámíme s malými velenickými zpěváky i hudebníky nebo se žáky Základní umělecké školy v Třeboni a podobně.“

Členky Dámského klubu doufají, že se jim alespoň část z plánovaných aktivit vydaří.

„Toto je nabídkové menu činnosti Dámského klubu v Českých Velenicích. Ne všechno se možná podaří, ale zcela jistě přibudou další nápady a tipy a věříme, že to celé přispěje ke zpestření života v našem městě a vytáhne lidi od obrazovek televizorů či monitorů počítačů do světa vlastní fantazie. Ale buďme přeci jenom realisty, když se zdaří jen polovina toho, co máme naplánováno, tak to můžeme považovat za ohromný úspěch. Tak tedy vyzujte si papuče a vzhůru do víru maloměsta,“ nalákala závěrem Helena Jabůrková.

Plánovaný program Dámského klubu
Výtvarné a řemeslné dílny, výpravy za lidovými řemesly, pohyb a tanec, v jehož rámci uspořádá Dámský klub dvou či třídenní seminář country tanců, netradiční aktivity jako například střelba z kuše nebo lukostřelba, petanque, gorodky či šipky, drakiáda, soutěžní odpoledne ve stolních hrách jako je dáma, šachy, člověče nezlob se, skládání puzzle, luštění křížovek či sudoku, vzdělávání a poznávání, fotografování, výměna receptů a vzájemné osvědčené rady, činnost či přednášky ze světa módy, hudby, symboliky a tajemných kamenů, burza knih či sportovních potřeb.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

15.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

V bystřické knihovně je až do konce letošního roku k vidění výstava Pocity.
4

OBRAZEM: V Bystřici vystavují Pocity

Mladík se projel na cizím kole

Třeboň - Čtveřice mladých lidí vzbudila pozornost strážníků svou noční zábavou.

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Jindřichův Hradec - V jindřichohradecké městské sportovní hale se uskutečnilo mistrovství republiky ve volejbalu nejstarší věkové kategorie nad 50 let. Představilo se celkem 16 týmů, z toho byl půltucet ženských družstev.

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Jindřichohradecko - Představujeme miminka narozená od 16. do 21. září.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení