Odůvodnění republikové rady, a to, že jí nebylo přislíbeno osvobození od poplatků u lékaře pro ty, kteří chodí dávat krev, neschvalují. Odnesli by to podle nich pacienti.

„Naši dárci nedopustí, aby kvůli poplatkům umírali lidé. Jsou uvědomělí. Jsem zásadně proti,“ říká ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže v Jindřichově Hradci Zdeňka Hanzalová.

Poplatky u lékaře jsou problémem politickým, proto pro některé dárce není jasné, proč rada k tomuto kroku přistoupila. „Abychom si brali pacienty jako rukojmí, to je velký nesmysl. Dárcovství krve je o sebeuvědomění a pomoci druhým. Problematika poplatků do něj nepatří,“ sdělil dobrovolný dárce Stanislav Neugebauer.

V Jindřichohradecké nemocnici navíc poplatky platí za pacienty kraj, proto transfuzní stanice žádný úbytek dobrovolníků nemá. „Poplatky jsou věcí politiků a dárcovství věc zdravého rozumu. U nás se neplatí, ale kdyby ano, nechtěl bych, aby se lidem dávajícím krev něco účtovalo,“ říká primář hematologického oddělení Martin Svoboda.

Na lidi, kteří jsou ochotní pomoci druhým se navíc často zapomíná. „Uvítali bychom častější pořádání akcí pro dárce, větší zapojení zdravotních pojišťoven a sponzorské dary od firem,“ apeluje Svoboda. Někteří lidé jsou stejného názoru. „Jsem proti, řešit to tímto způsobem, ale dárci by poplatky platit neměli,“ tvrdí zdravotní sestra Markéta Mervardová.

„Problém by vůbec nevznikl, kdyby zdravotnictví bylo zadarmo pro všechny. Celý život si platíme pojištění a nakonec po nás zase chtějí peníze. Obyčejný člověk se přitom nikdy nedozví, jak se konkrétně použijí,“ rozhořčuje se důchodce Jiří Linhart.

Renata Pávková