Ředitelka mateřinky pod gymnáziem v Jindřichově Hradci Helena Patceltová vysvětlila, že při teplotách pod mínus deset stupňů s dětmi ven chodit nesmějí. „Jsou na to předpisy. Dětem vymyslíme program uvnitř,“ zmínila.

Podle dětské lékařky Petry Lorencové by již při teplotách pod mínus pět stupňů neměli chodit ven rodiče s dětmi mladšími jednoho měsíce, při teplotách pod deset stupňů pak s dětmi do jednoho roku.

„Ale o tyhle nejmenší se tolik nebojíme, ty většinou rodiče dobře zaopatří a obléknou. Větší obavy máme o teenagery, kteří i v těchto mrazech nosí tenisky a lehké bundičky, pod která si nejradši berou třeba jen tílka,“ upozornila. V takových případech hrozí podle lékařky nejen nachlazení a prochladnutí, ale i omrzliny. „Mohou to být i těžší formy omrzlin. Náchylné jsou ušní lalůčky, špičky nosu, ale i prsty u rukou a u nohou. Zvláště u menších dětí, které mají těsnější boty, nožička jim roste rychle a to dítě si neřekne, že už je tlačí. Tam vznikají rychle omrzlé otlaky na těch částech prstů, kde se dotýká botičky,“ popsala.

Rodiče by proto měli zvláště v těchto dnech dětem prstíky více kontrolovat a promazávat. „Nejvíce omrzlin ale i přesto vidíme asi u těch náctiletých, přeci jen malé děti alespoň nějaké ty sněhulky mají. Navíc náctiletí mají často až popáleniny od mrazu v místech piercingu,“ upozornila.

Pokud ale mrazy trvají delší dobu, není podle lékařky Petry Lorencové nezbytně nutné zůstávat i s dětmi jen doma. Jen je potřeba dodržovat určitá pravidla, jako je vhodně zvolené oblečení nebo i délka pobytu venku. "S dětmi je třeba možné vyrazit ven častěji, ale na kratší dobu. Je dobré, když mají šálu a dýchají přes ni, aby nevdechovaly ten mrazivý vzduch," zmínila.

V těchto dnech se také pozornost obrací k lidem bez domova. Ředitelka hradecké farní charity Karolína Píchová uvedla, že i přes třeskuté mrazy je v hradecké noclehárně sv. Antonína stále ještě místo pro přenocování. „Uvažujeme kvůli mrazu také o rozšíření provozní doby ze stávajících 20 až 8 hodin ráno,“ řekla.