Bourání mostů na východním okraji lázeňského města zkomplikovala jejich poloha nad železniční tratí. Na místo dorazil velký jeřáb, který od úterního dopoledne mostní konstrukce postupně rozebíral.

„Nad kolejemi si stavebníci dopředu postupně nařezávali nosníky mostní konstrukce tak, aby je pak mohli sundat dolů jeřábem a následně dobourat. K rozřezání byla použita velká pila, která měla průměr přes dva metry. Musela se zároveň také zajistit traťová výluka na železnici, aby bylo možné snést části mostní konstrukce, které jsou nad kolejemi. Výluka platí jen necelých 24 hodin, od úterních 10 hodin dopoledne do středečních 9:30, a práce tak musí být hotové do jejího skončení,“ upřesnil k pracím za Ředitelství silnic a dálnic Adam Koloušek s tím, že až se dobourají zbytky konstrukcí i se sloupy, začnou stavebníci na jejich místě budovat dvě nové mostní konstrukce po obou stranách silnice.

Stavební práce nepustí auta na nájezd na silnici I/24 za kruhovým objezdem s kapry od autobusového nádraží a následný sjezd ze silnice ke Kauflandu ve směru od Jindřichova Hradce.
Dva mosty na silnici z Třeboně na Hradec čeká oprava. Řidiči tudy neprojedou

Stáří mostních konstrukcí pod sjezdem a nájezdem na frekventovanou silnici z Třeboně na Hradec je téměř 45 let. I proto se Ředitelství silnic a dálnic rozhodlo pro jejich demolici. „Reálný stav mostů je momentálně těžko kontrolovatelný. Schránka je totiž uzavřená a k předpínacím lanům, která ho drží, se nedá zcela dostat. To je důvod, proč se při opravách těchto mostů přistupuje raději k celkové demolici a stavbě nových konstrukcí,“ vysvětlil hlavní důvod bouracích prací Adam Koloušek.

Zdroj: Jana Urbanová

Povrch spodních staveb je navíc mírně degradovaný a vykazuje závady, které ovlivňují jejich životnost.

Práce řidičům nezpůsobily větší dopravní komplikace ani zdržení. Pro Ředitelství silnic a dálnic provádí stavební úpravy sjezdu i nájezdu společnost COLAS CZ za cenu 42 milionů korun bez DPH. Úplné zprovoznění opravovaného úseku je pak plánované na druhou polovinu srpna letošního roku.