Den zdraví zaplnil spojovací chodbu mezi pavilony C, D a E. "Jde o nultý ročník akce. Nemocnice si pro návštěvníky připravila několik stanovišť, kde jsou například ukázky toho, kolik cukru obsahují různé nápoje, zjišťování cukru v krvi nebo typy kloubních náhrad. Zastoupení tady má i Všeobecná zdravotní pojišťovna nebo Český červený kříž. Jsou tu také studenti střední zdravotnické školy," přiblížil za jindřichohradeckou nemocnici Lubomír Beran.

Hloučky se tvořily především u stolku s nápoji. U každého z nich byly podle obsahu cukru vyskládané kostky. "Lidé reagují velice překvapeně. Diví se především u mléka, kde je na litr deset kostek cukru. Je to ale celkem logické, protože výrobci do něj musí přidávat cukry a další přísady, aby bylo mléko trvanlivé. Například u kečupu pak pouze jedna polévková lžíce obsahuje pět kostek cukru," vysvětlila edukační sestra diabetiků Jitka Kopáčková. Na pozoru by se ale měli mít také milovníci piva. "Půllitrové desetistupňové pivo obsahuje dvě kostky cukru, na druhou stranu ale obsahuje i alkohol, který hladinu cukru zvyšuje. Když se to pak přepočítá, jedno pivo by dávalo přibližně pět až šest kostek cukru," vypočítala Jitka Kopáčková. Lidé podle ní na nutriční hodnoty potravin a nápojů příliš nedbají a nakupují především podle obalu.

V neděli 2. října 2022 odjel z jindřichohradeckého nádraží úzkokolejky snad dočasně poslední vlak.
Věřitelé JHMD odsouhlasili nákup dceřiné firmy kvůli povolením na provoz

Velkému zájmu se těšilo i stanoviště, kde si lidé mohli prohlédnout nejrůznější druhy kloubních náhrad. "Čekací doby na operaci bývají u nás v nemocnici kolem jednoho až jednoho a půl roku. Rekonvalescence u kloubních náhrad bývá poměrně rychlá, lidé se do plnohodnotného života vracejí zhruba po půl roce od operace," řekla staniční sestra na ortopedickém oddělení Jana Forštová a doplnila, že jindřichohradecká nemocnice voperuje některou z totálních kloubních náhrad více než 400 lidem ročně. "Je lepší klouby příliš nezatěžovat a vhodně vyživovat prostřednictvím správné životosprávy," poradila.

Vzhledem k úspěchu nultého ročníku Dne zdraví chystá jindřichohradecká nemocnice pokračování této akce i v příštím roce.