To vše zlákalo v sobotu v Den železnice do Jindřichova Hradce desítky návštěvníků. Plné ruce práce měli jak pracovníci Českých drah, tak i zaměstnanci Jindřichohradeckých místních drah, kteří Den železnice připravili. Ukázalo se, že cestování vlakem je stále velmi oblíbené.

„Jezdím vlakem moc ráda, ale bohužel teď již zřídka. Mám dvouletou vnučku, takže hlavně kvůli ní jsem se přišla na oslavu železnice podívat,“ prohlásila Irena Němcová z Kardašovy Řečice.

Návrat do minulosti

Jednou z mnoha zajímavostí byla výstava průřezu historie železniční dopravy ve vagonu, se kterým přijel její majitel Václav Simbartl. Jednalo se o ukázku jeho soukromé sbírky.

„Jsem již v důchodovém věku, ale celý život jsem byl strojvedoucím u drah. Do Jindřichova Hradce jezdím se svou sbírkou tradičně. Letos je významné výročí 170 let parního provozu v Čechách, kdy byl slavnostně vypraven první vlak z Vídně do Brna,“ sdělil Simbartl, který provázel svou výstavou se zajímavou přednáškou. Připomněl přítomným i zlé období druhé světové války, kdy musel každý strojvedoucí podepsat slib Říši.

K vidění bylo dále modelové kolejiště, kde se na zmenšené jezdící mašinky dokázaly návštěvníci dívat dlouhé minuty. Na své si přišly i děti, byl pro ně celý den připraven zvláštní hrací vlak, kde se promítaly pohádky.

Oblíbená pára

Na oslavy železnice se přijeli podívat jak místní, tak lidé ze širokého okolí. „Vlaky máme velmi rádi. Kvůli dětem jezdíme tradičně v létě často do Jindřichova Hradce, abychom se svezli parní lokomotivou. Syn miluje cestování vlakem, hraje na baskřídlovku a letos stále napodoboval houkání vlaku,“ popsal své železniční zážitky Petr Horn z Českých Budějovic.

Významný železniční den nalákal i další milovníky vlaků. „Přijeli jsme do Jindřichova Hradce s rodiči na dovolenou. Protože rádi cestujeme vlakem, tak jsme se přišli podívat i na oslavy Českých drah,“ komentovala Zdeňka Šturalová. Místní navštěvují Den železnice pravidelně. „Líbí se nám tu, vlakem cestujeme rádi, oblíbená je u nás hlavně parní mašinka, se kterou jezdíme často,“ uvedla Jarmila Novotná z Jindřichova Hradce.